Witam serdecznie.

Zapraszam Was do moich wniosków na temat cen kart graficznych i tego w jakim kierunku rynek GPU może pójść. Poza moimi kalkulacjami są także informacje zaczerpnięte na podstawie informacji ze źródeł do których linki znajdziecie na końcu artykułu.

Od połowy grudnia 2017 roku do teraz (05.02.2018) ceny nowych kart graficznych dostępnych obecnie na rynku mocno podrożały. To wszystko przez tzw. kopaczy kryptowalut. Pomijam fakt, czy macie sympatie do wydobywania kryptowalut, czy nie – nie jest to w tym temacie ważne.

Niedługo po wzroście cen nowych GPU, w górę poszły także ceny kart używanych zarówno tych z obecnej generacji jak i tych z poprzednich. Póki co w miarę dobrej cenie można kupić zarówno używane jaki nowe GTX 1060 6GB oraz GTX 1050Ti (Stan na 05.02.18). Natomiast GTX 1070,1080, 1080Ti, Radeony RX 570, 580 i VEGA są bardzo ciężko dostępne do kupna, a jak już są to w kosmicznie wysokich cenach, więc mało kogo stać by w zawyżonych cenach je kupować.

Co mają zrobić osoby chcące kupić GPU w obecnej sytuacji na rynku ?

Na podwyżce cen GPU najbardziej cierpią osoby, które chcą wymienić obecną GPU lub zakupić nowy komputer z kartą graficzną np. do gier – takie osoby mają następujące wyjścia:

  1. zadowolić się tymczasowo jakimś słabszym modelem GPU np. GTX 1060 6GB, GTX 1050Ti lub z używek GTX 970 itp. i czekać na spadek cen i wtedy wymienić na model jaki daną osobę interesuje
  2. zrezygnować ze składania/kupowania komputera do gier na rzecz konsoli, na czym mocno zyska firma ADM, która jest głównym obecnie dostawcą np. procesorów do konsol

Kiedy ceny GPU spadną?

Na obniżki cen GPU nie ma co liczyć wcześniej niż do 26-29 marca 2018, do konferencji GPU Technology Conference 2018 (GTC), na której będą omawiane nowości ze świata układów graficznych, gdzie Nvidia oficjalnie powie, co planuje na ten rok w kwestii kart. Wtedy też będzie znacznie więcej wiadomo, gdyż wcale nie muszą wyjść na rynek nowe grafiki od NV w tym roku. NV nic nie musi zwłaszcza, że nie ma realnie konkurencji zarówno wydajnościowej jak i pod kątem poboru energii od GTX 1070 wzwyż pomimo, że jest AMD VEGA, której nie da się kupić w dobrej cenie od dnia premiery co jest smutne i bardzo rozczarowujące!

Co ciekawe, AMD oficjalnie ogłosiło, że nie zamierza wprowadzić na rynek nowej generacji GPU w tym roku. Firma mogła celowo ogłosić, że nie wprowadza, by uśpić konkurenta, a za jakiś czas gdy będą gotowi, ogłosić, że jednak wyda nowe GPU – nie wiem, czy tak im wolno robić, ale wielkie firmy rządzą się swoimi prawami.

Także podsumowując, w pod koniec marca dowiemy się co i jak. Jeśli okaże się, że NV nie wyda nowej generacji GPU, to ceny GPU zarówno nowych jak i używek nadal będą tak wysokie jak teraz lub jeszcze bardziej i to do końca tego roku! Osobiście jednak mam nadzieję, że Nvidia wyda nową generację GPU o nazwie Volta/Amper. 

Kto najbardziej zyskuje na wysokich cenach GPU ?

Wydawać by się mogło, że obecna sytuacja na rynku GPU jest idealna dla producentów kart graficznych, ponieważ tzw. kopacze kryptowalut kupują setki sztuk lub tysiące GPU od razu jak tylko wyjdą one z fabryki. Obecnie taka opcja dla firm wytwarzających GPU jest super, ale tylko na teraz. 

Wiele osób nie mogąc dostać w normalnej cenie karty graficznej jaką chce do swojego komputera, rezygnuje z PCta i kupuje konsole, do której główne podzespoły produkuje AMD, więc zyskuje na tym AMD. Dodatkowo AMD  bardzo dużo zarabia na sprzedaży Radeonów RX 570 i 580 dla tzw. górników krypto. Tak więc taka sytuacja nie jest na rękę Nvidii, która musi coś z tym zrobić, by sobie nie zaszkodzić na dłuższą metę.

Poza tym, gdyby nagle rynek kryptowalut się załamał, to większość kopaczy kryptowalut wyprzeda swoje GPU w sporo niższych cenach, więc potencjalni klienci nie będą kupowali nowych kart, bo się to nie będzie opłacało. Wówczas sprzedaż firm produkujących GPU spadnie prawie do zera. Poza tym nie można zniechęcać klientów komputerów przez zbyt wysokie ceny GPU. Jeśli Nvidia i AMD nic nie zrobi w kwestii dostępności i cen GPU, to rynek komputerów będzie się kurczył, a to nie jest żadnemu z producentów sprzętu PC na rękę.

Także moi drodzy trzeba czekać cierpliwie na nowe wieści. Pozdrawiam 

Artykuł opracowałem na podstawie informacji ze źródeł:

  1. http://www.benchmark.pl/aktualnosci/nvidia-geforce-zapowiedz-nowych-kart-graficznych-w-2018-roku.html
  2. https://www.purepc.pl/karty_graficzne/nvidia_geforce_gtx_2000_garsc_plotek_o_nowych_kartach
  3. http://www.komputerswiat.pl/gamezilla/newsy/2017/4/karty-geforce-oparte-o-architekture-volta-dopiero-za-rok

2 Komentarze

Mistrz5xFRD · 13/02/2018 o 20:16

świetny artykuł! Bardzo fajne, logiczne przemyślenia! Dzięki kolego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

fifteen + 7 =

Przejdź do paska narzędzi