Witam serdecznie.

zapraszam, do poradnika na temat podkręcania procesora. Jeśli chcecie zobaczyć podkręcanie procesora i7-6700K z przykładową płytą główną Asusa, to zapraszam tutaj.

Zasady bezpieczeństwa przy OC

W kwestii bezpieczeństwa ważne jest, by nie przekraczać napięcia 1.400 V i temperatury pod obciążeniem na codzień 80 C, gdyż przekraczanie tych dwóch wartości skraca żywotność procesora. Szczegółowe informacje o tym temacie znajdziecie w moim poradniku na tej oto stronie.

Podkręcając procesor z odblokowanym mnożnikiem nie traci się gwarancji producenta na niego! Oczywiście pod warunkiem, że go nie spalicie, nie przegrzejecie itp., co obecnie jest ciężko uczynić, gdyż CPU ma zabezpieczenia przed przegrzaniem. Poza tym wykonując proces OC CPU na 99% nic złego nie powinno się stać, jeśli przestrzega się nie przekraczania temp. ponad 80 C na codzień i napięcia Vcore=1,400 V itp.

Overclocking (OC) CPU wpływa na skrócenie żywotności procesora, ale w perspektywie długofalowej i nikt Wam nie powie w jakim stopniu mniej więcej. Oczywiście wszystko zależy na jaką sztukę procesora traficie, w jakiej temperaturze będzie CPU pracowało, po ile godzin itp – na żywotność procka składa się wiele zmiennych i jak się ma pecha, to nawet na fabrycznych taktowaniach procek może mniej czasu wytrzymać, niż podkręcony jeśli się trafi kiepska sztuka.

Co potrzeba do OC ?

 1. procesor z odblokowanym mnożnikiem
 2. płyta główna z odpowiednim chipsetem
 3. odpowiednio wydajne chłodzenie procesora
 4. dobrej jakości pasta termo-przewodząca
 5. odpowiedniej mocy i jakości zasilacz
 6. dobrze wentylowana obudowa
 7. zaktualizowany BIOS/UEFI do najnowszej wersji

Podkręcanie procesora, inaczej zwie się overclocking (OC). Proces ten, polega to na zwiększeniu wydajności danego procesora poprzez podniesienie taktowania na jego rdzeniach, a to z kolei wymaga podniesienia napięcia zasilającego. W wyniku tej czynności zyskujemy lepszą wydajność, ale kosztem większego poboru prądu, wyższej temperatury i tym samym gorszej kultury pracy chłodzenia, dlatego też ważny jest odpowiedni dobór poszczególnych elementów do tego procesu. 

Pamiętajcie, że w zależności na jaką sztukę procesora traficie, to stabilny poziom waszego procesora będzie różny po OC! Jedni z Was uzyskają stabilne taktowanie na poziomie 4,8 GHz dla danej sztuki, a inni dla tego samego modelu osiągną 4,5 GHz przy założeniu, że oba procki pracują na takim samym sprzęcie i w tych samych warunkach.

Wszystkie procesory Intela z odblokowanym mnożnikiem podkręca się w ten sam sposób – co Wam pokażę – na płytach Z170 i Z270. Jedynie  w zależności od producenta płyty głównej układ UEFI/BIOSU będzie inny.

A. procesor z odblokowanym mnożnikiem

Podkręcać można tylko procesory z literką K  w przypadku firmy Intel, a w przypadku firmy AMD, odblokowany mnożnik posiadają wszystkie modele z serii Ryzen. 

B. płyta główna z odpowiednim chipsetem

Trzeba posiadać płytę główną, która umożliwia podkręcanie i jest do tego odpowiednio przystosowana. Takie płyty posiadają np. mocniejszą  sekcję zasilania, dzięki czemu gdy podniesiemy napięcie, to nasz procesor będzie mógł stabilnie pracować pod obciążeniem na wyższej wartości zasilania. W przypadku płyt do procesorów Intela, modele umożliwiające OC to np. Z97, Z170, Z270, Z370 a w przypadku procesorów AMD, to np. modele na chipsecie B350 i X370. 

Płyta musi mieć także dobrze chłodzoną sekcję zasilania – warto dowiedzieć się przed kupnem, jakie temperatury sekcja osiąga po OC procesora np. czytając testy, recenzje w internecie – oraz odpowiednią ilość faz, by była w stanie utrzymać stabilne napięcie podawane na procesor. Chłodzenie sekcji zasilania – to niewielkie radiatorki wokół procesora, z kolei fazy zasilania, to małe prostokątne kwadraciki wokół gniazda procka.

C. odpowiednio wydajne chłodzenie procesora

Podkręcony procesor będzie wydzielać znacznie więcej ciepła, niż podczas pracy na ustawieniach/taktowaniach nominalnych (standardowych ustalonych przez producenta), dlatego też potrzebie jest wydajne chłodzenie. Do wybory są chłodzenia powietrzne, wodne z zamkniętym obiegiem cieczy chłodzące, typu AiO oraz profesjonalne układy chłodzenia cieczą tzw. Custom LC. 

D. dobrej jakości pasta termo-przewodząca

Ważny jest także odpowiedni dobór pasty termo-przewodzącej, którą stosuje się bezpośrednio między procesorem a chłodzeniem, czyli nakładamy ją na tzw. IHS procesora. Warto przed zakupem poczytać/pooglądać testy past na internecie, by dokonać odpowiedniego wyboru. Dzięki zastosowaniu dobrej jakości pasty, zyskamy dodatkowe 5-10 C mniej na procesorze względem past słabej jakości. Od siebie polecam pasty: Gelid GC Extreme, Noctua NT-H1, Grizzly Kryonaut, czy AAB COOLING Thermal Grease 3.

E. odpowiedniej mocy i jakości zasilacz

Podkręcony procesor pobiera większą ilość prądu niż na ustawieniach bazowych. A więc należy posiadać odpowiedniej mocy i jakości zasilacz, by nie zabrakło naszym podzespołom prądu pod obciążeniem. W przypadku doboru odpowiedniego zasilacza, odsyłam Was do mojego poradnika na ten temat.

F. dobrze wentylowana obudowa

Warto wybierać obudowę standardowych rozmiarów aniżeli typu micro-ATX itp., gdyż im większa skrzynka, tym lepszy i bardziej swobody jest przepływ powietrza i tym samym ma to korzystny wpływ na wysokość temperatur na procesorze, czy karcie graficznej. Poza tym, ważne by obudowa była regularnie czyszczona wewnątrz z nadmiaru kurzu jaki się do niej dostaje. Pamiętajcie także, by filtry przeciw-kurzowe nie były zapchane, gdyż wtedy spada wydajność wentylatorów, a więc systemu chłodzenia.

Należy także pamiętać o prawidłowym obiegu powietrza w budzie np. na przodzie zamontujcie 2 lub 3 wentylatory wtłaczające powietrze z zewnątrz, do tego jeden z tyłu i jeden lub dwa na górze wyciągające – oczywiście możliwość zamontowania odpowiedniej ilości wentylatorów, zależy od danego modelu obudowy,l wiec warto na to także zwrócić uwagę przy zakupie.

G. zaktualizowany BIOS/UEFI do najnowszej wersji

Przed OC procesora dobrze jest zaktualizować bios. W obecnych płytach głównych aktualizację robi się z poziomu systemu operacyjnego lub z poziomu samego Biosu (UEFI) – co kto woli. Update najczęściej naprawia jakieś błędy w stabilności, w oprogramowaniu itp., więc w większości przypadków otrzymujemy zmiany na lepsze.

Jakie programy do OC ?

Zanim zaczniemy proces podkręcania procesora, należy zaopatrzyć się w kilka programów, które będą do tego procesu potrzebne. Wszystkie jakie podaję są na licencji darmowej w przypadku zastosowań niekomercyjnych, czyli dla osób fizycznych.

 • program do monitorowania parametrów procesora np. Core Temp, HWMonitor, HWInfo 64
 • program do obciążenia procesora po podkręceniu np. Asus RealBench, OCCT (bardziej zaawansowany), AIDA 64(płatna)

Proces podkręcania

Podkręcanie przeprowadzę na mojej obecnej płycie głównej MSI Z270 MPower Gaming Titanium i na procesorze i7-6700K.
Proces OC procka wygląda podobnie na każdej z obecnych płyt głównych, jedynie pewne opcje mogą znajdować się gdzie indziej i nieco inaczej być nazwane np. na płytach Asusa układ UEFI wygląda bardzo podobnie jak na modelach MSI.

Procesor podkręcić można za pomocą automatycznej opcji wbudowanej w UEFI tej płyty – każda płyta posiada taką możliwość – jednak opcja ta ustawia najczęściej za wysokie napięcie niż jest rzeczywiście potrzebne i przez to mamy wyższe temperatury na procesorze, a czasem nawet dużo, dużo wyższe w zależności od danej płyty i od tego, jak ta opcja jest skonfigurowana przez producenta. Dlatego też nie polecam automatycznego OC procka i w moim poradniku pominę ten sposób.

Poniżej widzicie jak wygląda BIOS na płycie MSI Z270 MPower Gaming Titanium, zresztą na wszystkich płytach od MSI wygląda on  tak samo jeśli chodzi o układ i wgląd. Pamiętajcie, że w przypadku podkręcania procesora musicie uzbroić się w cierpliwość, gdyż trochę czasu na tę czynność potrzeba.

Interesuje nas zakładka EZ Mode(F7), którą możemy wywołać klawiszem F7 lub klikając w nią myszką. Jak widzicie na fotce poniżej, ja mam już ustawiony profil XMP dla pamięci RAM i pracują one stabilnie na nim. Dlatego jeśli wasze pamięci na tym profilu pracują stabilnie, to do podkręcania procesora możecie je zostawić, a jak nie, to dajcie wartość Auto i ustabilizowaniem ich możecie zająć się po OC procesora.

OC Explore Mode  – ustawiamy na Expert – byśmy w ogóle mogli zmieniać w tej zakładce opcje.

CPU Ratio Apply Mode – ma być ustawione na All Core – czyli wybieramy, by wszystkie rdzenie były taktowane z tą samą szybkością

CPU Ratio – wpisujemy np. 47 – a więc jest to podkręcanie za pomocą mnożnika, czyli po wpisaniu 47 taktowanie rdzeni wyniesie  4700 MHz.

CPU Ratio Mode – wybieramy Fixed Mode – to znaczy, że taktowanie na rdzeniach procesora nie będzie zrzucane nawet podczas braku obciążenia, dzięki czemu procesor będzie stabilniejszy zwłaszcza w przypadku programów do testowania go pod obciążeniem.

Następne pola, które nas interesuje, są na samym dole tej zakładki, tak jak powyżej na zdjęciu.

CPU Core/GT Voltage Mode – wybieramy Override Mode

CPU Core Voltage – w przypadku mojej sztuki procka stabilne napięcie jego pracy wynosi 1.355V przy 4,7 GHz – w tej kwestii trzeba bezie przetestować w programach w windowsie, czy dane napięcie będzie ok, czy też nie – więcej o tym w dalszej części poradnika.

Gdy ustawimy wszystkie opcje, zapisujemy ustawienia klawiszem F10 i komputer ponownie się uruchomi. Jak się uruchomi do pulpitu, to dobry znak. Wtedy odpalamy np. program Asus Real Bnech i włączamy STRESS TEST na 15 minut wybierając jednocześnie odpowiednią ilość pamięci RAM naszego komputera i monitorując jednocześnie temperatury rdzeni za pomocą jednego z wyżej podanych programów.

Podczas testu obciążeniowego tym programem, bezpieczne temperatury wynoszą max 85C, gdyż on nieco bardziej obciąża procesor niż jesteśmy w stanie go obciążyć podczas gier, czy codziennego użytku. Poza tym podczas trwania testu obciążeniowego NIE WOLNO nic innego robić na komputerze, gdyż to dodatkowo będzie obciążało podzespoły PC i może spowodować zawieszenie się komputera!

Gdy test dojdzie do końca i nie wywali nam błędu – to znaczy nie będzie zawieszenia komputera, blue screena, reseta kompa – i temp będą w normie (max 85 C), to dobry znak. Gdy test przejdzie pomyślnie, włączamy z dwie gry – najlepiej takie, które mocno obciążają procesor np. CS GO, czy Crysis 3 – i gramy w nie z 30-60 min. Jeśli nie będzie żadnego zawieszania itp, to znaczy, że nasz procesor jest stabilny. I wówczas w zależności jaki mamy zapas temperatur, możemy albo podbić taktowanie i tym samym napięcie, albo obniżyć napięcie szukając najniższego stabilnego dla danego taktowania procka. I oto cała filozofia.


2 Komentarze

Lauren · 06/02/2018 o 17:50

Can I simply just say what a relief to uncover somebody that genuinely knows what they’re discussing
over the internet. You actually realize how to bring an issue to light and make it important.
A lot more people must look at this and understand this side
of your story. It’s surprising you are not more
popular since you most certainly have the gift.

  Patryk Lasak · 08/02/2018 o 17:12

  Thanks for kind words. I am glad that my knowledge turned out to be useful. Best wishes

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

19 − eight =

Przejdź do paska narzędzi