Witam serdecznie.

Zapraszam Was do poradnika na temat, jaki laptop do gier w danym przedziale cenowym? Na co zwrócić uwagę przy wyborze danego modelu ? Tego wszystkiego  i wiele więcej dowiecie się z tego poradnika. 

Uprzedzając Wasze pytania informuję, że są tutaj tylko laptopy typowo do gier, czyli charakteryzujące się odpowiednią wydajnością w nowych grach w rozdzielczości od co najmniej FHD. Ponadto nie będę podawał Wam konkretnych modeli laptopów, gdyż jest cała masa, a nie o to tutaj chodzi. Podpowiem Wam tylko, na jakie aspekty należy zwrócić uwagę, by wybrać dobry model laptopa do gier.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie laptopa do gier?

Ogólne zestawienie wydajności kart graficznych w laptopach znajdziecie tutaj.

 1. karta graficzna i procesor
 2. dysk i pamięć RAM
 3. wielkość i rozdzielczość matrycy laptopa
 4. system chłodzenia

1. Karta graficzna i procesor

Najważniejszymi elementami laptopa do gier jest karta graficzna i procesor. Na tych dwóch elementach nie warto oszczędzać. Wybierając procesor i kartę dobrze jest wybierać sprzęt podobnej klasy. Wysokiej klasy procesor (np. Core i7) i słaba karta graficzna, to kiepskie połączenie! To samo się tyczy wyboru mocnej grafiki i słabego procesora. 

2. Dysk i pamięć RAM

Dysk jak i pamięć RAM zazwyczaj można wymienić lub rozbudować. Laptop do gier nie powinien mieć mniej niż 8 GB pamięci oraz przynajmniej 500 GB twardego dysku typu HDD. Moim zdaniem standardem powinien być dysk SDD o pojemności 120-128 GB lub 250-256 GB  na windowsa, programy i gry, i do tego dysk HDD 500 GB lub 1 TB na dane itp. 

3. Wielkość i rozdzielczość matrycy laptopa

Laptop do gier powinien mieć matryce FHD IPS o przekątnej minimum 15 cali, dzięki czemu nie będzie ona męczyła wzroku i pozwoli cieszyć się wszystkimi efektami graficznymi. Kupowanie mniejszych wielkości matryc nie ma sensu – są zbyt obciążające dla wzroku. Najlepsze do gier są matryce w rozmiarze przekątnej ekranu od 15 do 17 cali. Kto rozważa zakup większej matrycy powinien uwzględnić to, że będzie ona wpływała negatywnie na wagę laptopa. Im większy obraz, tym lepsze doznania płynące z rozgrywki, a więc tym lepsza frajda, a o to w tym głównie chodzi.

4. System chłodzenia

Dobrze wykonane chłodzenie w laptopie to jeden z najważniejszych elementów zaraz po jakości naszych podzespołów w nim. Co z tego, że będziemy mieli topowe komponenty, skoro pod pełnym obciążeniem będą one osiągały zbyt wysokie temperatury np. ponad 80 C, czy nawet więcej ? Osiąganie takich temperatur spowoduje tzw. trotling, a więc obniżenie wydajności podzespołów w laptopie. Przy zakupie, warto więc zwrócić uwagę na wielkość otworów wentylacyjnych, ich ilość oraz ich rozmieszczenie – im więcej ich jest, tym większe prawdopodobieństwo niezakłóconej pracy laptopa. Niektórzy producenci laptopów stosują specjalne rozwiązania, mające lepiej chłodzić komputer (przykładem może być technologia IceCool Asusa).

Dlatego  w przypadku kupowania laptopa, należy zaraz po jego zakupie przetestować go w grach i zwrócić uwagę na temperatury jakie osiągane są na procesorze i karcie graficznej. Gdy będą za wysokie, czyli ponad 80 C, to macie czas 14 dni na wymianę sprzętu na inny bądź całkowity jego zwrot. Można także zainwestować w podkładkę chłodzącą. Podkładki wykonane są najczęściej z metali lub stopów dobrze odprowadzających ciepło oraz mają dziurkowaną fakturę, która ułatwia chłodzenie od spodu. 

rozdzielczość FHD (full HD) – detale niskie-średnie – odświeżanie ekranu 60-75Hz

Aby można było się cieszyć płynnym graniem w nowe gry w rozdzielczości FHD (full HD) na detalach graficznych niskich-średnich, to potrzebujecie laptopa z procesorem klasy i5, 8GB pamięci RAM, z dyskiem SSD o pojemności co najmniej 120-128 GB oraz z kartą graficzną minimum GTX 960M/Radeon RX 560, a najlepiej klasy GTX 1050!

Poniżej zobaczcie na ciekawe zestawienie testów tych kart graficznych w poszczególnych grach:

 1. Radeon RX 560
 2. GTX 1050

Laptopy o takiej konfiguracji jak wyżej wspominałem kosztują w granicach 3000 – 4500 zł – wszystko zależy od tego, jaki model wybierzecie.

Poza znanymi producentami laptopów w tej klasie cenowej i jakościowej jak: Lenovo, MSI, Asus, Dell, czy Acer, warto zwrócić uwagę także na nowe, lecz już sprawdzone marki jak: Dream Machine, czy Clevo Hyperbook. Firmy te oferują także możliwość dostosowania danego modelu laptopa, do własnych potrzeb oraz zajmują się głównie konfiguracją i optymalizacją laptopów typowo do gier!

rozdzielczość FHD (full HD) – detale wysokie-ultra – odświeżanie ekranu 60-75 Hz

Abyście mogli się cieszyć płynnym graniem w nowe gry w FHD na detalach graficznych wysokich-ultra, to potrzebujecie laptopa z procesorem klasy i7, 8-12 GB pamięci RAM oraz z kartą graficzną minimum GTX 970M/Radeon RX 570 lub GTX 1050Ti, a najlepiej klasy GTX 1060 6GB/Radeon RX 580.

Poniżej macie zestawienie testów tych kart graficznych w poszczególnych grach:

 1. Radeon RX 570
 2. GTX 970M
 3. GTX 1050Ti
 4. Radeon RX 580
 5. GTX 1060

Laptopy o takiej konfiguracji jak wyżej wspominałem kosztują w granicach 4000 – 6000 zł – wszystko zależy od tego, jaki model wybierzecie.

rozdzielczość FHD (full HD) i 2k (QHD) – detale wysokie-ultra – odświeżanie ekranu 120 Hz

Abyście mogli się cieszyć płynnym graniem w nowe gry w FHD/2k na detalach graficznych wysokich-ultra, w lepszej płynności obrazu niż 60Hz, a więc 120Hz, to potrzebujecie laptopa z procesorem klasy i7, 12-16GB pamięci RAM oraz z kartą graficzną co najmniej GTX 1070, a najlepiej klasy GTX 1080.

Poniżej wyniki testów z gier wspomnianych kart:

 1. GTX 1070
 2. GTX 1080

Laptopy o takiej konfiguracji jak wyżej wspominałem, kosztują w granicach 7000 – 12000 zł – wszystko zależy, jaki model wybierzecie.


2 Komentarze

Techcik · 22/03/2018 o 17:38

Poprawione z grafikami dobra robota. Zastowie tutaj Zestawienie polecanych laptopów. Ranking laptopów. Co warto kupić? Kwiecień 2018 r.
https://forum.techlords.pl/co-kupic-f4/zestawienie-polecanych-laptopow-ranking-laptopow-c-t5.html

  Patryk Lasak · 24/03/2018 o 12:12

  Dzięki. Ok – nie ma problemu – możesz zostawić linka 😉 Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 × one =

Przejdź do paska narzędzi