Witam serdecznie.

Zapraszam do poradnika odnośnie wyboru odpowiedniego dla naszych potrzeb monitora. Dowiecie się wielu ciekawych rzeczy, także zaparzam do lektury. Pamiętajcie, że ceny monitorów jak i wszystkich pozostałych podzespołów oraz akcesoriów komputerowych, stale się zmieniają, dlatego przy cenie podaję +/- .

Na co należy zwrócić uwagę wybierając monitor ?

 1. Przekątna, rozdzielczość i proporcje ekranu
 2. Rodzaj matrycy
 3. Odświeżanie ekranu
 4. Czas reakcji plamki
 5. Jasność, rodzaj podświetlenia, równomierność podświetlenia
 6. Ergonomia, pivot, VESA, montaż ścienny
 7. Złącza w monitorze
 8. Dodatkowe warte uwagi funkcje

Przekątna, rozdzielczość i proporcje ekranu

Najmniejsze monitory i zarazem najbardziej przystępne cenowo, to modele o przekątnej 19,5-20 cali. Będą one wystarczające do pracy w aplikacjach tekstowych, czy przeglądania internetu. O wielkości monitora, który się kupuje, decyduje w dużej mierze ilość miejsca na biurku, odległość w jakiej będziesz przed nim siedział, charakter stanowiska komputerowego, a także to czy chciałbyś na przykład stworzyć stanowisko dwu-monitorowe.

Najlepiej wybrać monitor o przekątnej 24″-25″ lub większy. Komfort pracy przy tak dużej powierzchni ekranu jest zdecydowanie lepszy. Największe ekrany, powyżej 30 cali, sprawdzą się z kolei najlepiej w profesjonalnych zastosowaniach, pracach graficznych, czy edycji wideo.

Natomiast wybór optymalnej rozdzielczości zależy od przekątnej, a także proporcji ekranu. Najpopularniejsze są  monitory o proporcjach 16:9 i rozdzielczości Full HD (FHD 1920×1080 pikseli). Przy proporcji ekranu 16:10 rozdzielczość zwiększa się do 1920×1200 pikseli. Z kolei największą przestrzeń oferuje monitor o rozdzielczości 3840×2160 pikseli (4k).

Bardzo duża liczba pikseli np. w 4k oznacza, że można wyświetlić obok siebie dwa pełnowymiarowe okna (np. przeglądarki, czy arkuszy kalkulacyjnych), co zwiększa znacząco komfort pracy. W przypadku gier monitory 2k, czy 4k oferują znacznie szersze pole widzenia oraz znacznie lepszą jakość kolorów, gdyż obraz ma większą ilość pikseli. np. monitor 27″ FHD konta monitor 27″ 2k – jakość obrazu na monitorze 2k o tej samej wielkości będzie znacznie lepsza przez większe zagęszczenie pikseli na tej samej powierzchni. Większe upakowanie pikseli powoduje, ze obraz jest bardzie nasycony barwami, kolory są bardziej ostre i wyraziste przez co obraz jest piękniejszy.

Rodzaj matrycy

To jedna z najważniejszych cech, na którą należy zwrócić uwagę. Najczęściej stosowane typy matryc to:

Matryce typu TN, TFT najczęściej stosowane są w monitorach najtańszych. Ich najważniejszą zaletą poza ceną jest bardzo niski czas reakcji plamki. Matryce te cechują się jednak słabym odwzorowaniem kolorów, mniej równomiernym podświetleniem oraz wąskimi kątami widzenia, 150-160 stopni. Wyjątkiem może być monitor profesjonalny z matrycą TN, który dysponuje dodatkowymi technologiami poprawiającymi jakość kolorów,jednak zwykle pod względem cenowym są one mało opłacalne.

Matryce typu VA, AHVA, AMVA, MVA, MVA+,WVA, PVA, S-PVA – oferują znacznie lepsze parametry obrazu niż matryce TN – wyższy kontrast, szerokie kąty widzenia, czas reakcji na poziomie 5-8 ms oraz lepiej odwzorowane kolory. Polecane są do prac graficznych, edycji filmów i zdjęć oraz do gier.

Matryce IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA – odznaczają się bardzo dobrą jakością i odwzorowaniem kolorów oraz szerokimi kątami widzenia – 178 stopni, dzięki czemu obraz jest czytelny przy każdym ustawieniu ekranu. Ponadto czas reakcji matrycy jest na dobrym poziomie, bo wynosi przeważnie 4-5 ms. Polecane są do prac graficznych, edycji filmów, zdjęć i do gier komputerowych. Monitory z tymi matrycami są często najdroższe i to jest ich największy minus, ale jakość niestety kosztuje.

Odświeżanie ekranu

Częstotliwość odświeżania – “to ilość obrazów wyświetlanych na ekranie monitora w ciągu jednej sekundy, wyrażana w hercach (Hz).” Inaczej mówiąc, informuje nas o tym, jak często w ciągu sekundy odświeżany jest obraz. W monitorach LCD standardowa wartość to 60 Hz a czasem także 75 Hz. Matryce o odświeżaniu 120-165 Hz oferują dużo bardziej płynny obraz w porównaniu do monitorów 60-75 Hz, dzięki czemu oczy wolniej nam się męczą oraz mamy lepszą płynność widoczną nawet na pulpicie, a tym bardziej w grach.

Czas reakcji plamki

To jedna z ważniejszych cech, na jaką trzeba zwrócić uwagę, jeśli szuka się monitora do gier lub oglądania filmów akcji. Czas reakcji plamki decyduje o występowaniu efektu smużenia. Im wartość jest niższa, tym efekt smużenia jest mniej widoczny. Parametr ten jest podany w milisekundach (ms), co oznacza, że im mniejsza wartość, tym “szybszy” jest ekran monitora. Najlepsze monitory charakteryzują się czasem reakcji plamki nawet poniżej 1 milisekundy, jednak do gier jak i do większości innych zastosowań w zupełności wystarczy czas reakcji na poziomie 4-5 ms. Powiem szczerze, że ciężko odczuć różnice między czasem reakcji w monitorze 1 ms a 5 ms.

Jasność, rodzaj podświetlenia, równomierność podświetlenia

Jasność w specyfikacji technicznej jest podawana w jednostkach cd/m2 (kandela na metr kwadratowy). Przyjmuje się, że optymalną wartością do komfortowej pracy w normalnych warunkach oświetleniowych jest 140 cd/m2. Często jednak monitor ustawiony jest np. blisko okna lub w bardzo jasnym pomieszczeniu. Wówczas przydatny jest panel o zdecydowanie wyższej jasności, np: 300 cd/m2. Wysoka jasność przydatna jest także w grach oraz podczas oglądania filmów.

Do podświetlania matryc w monitorach stosowane są diody LED. Najczęściej stosowane jest tzw. podświetlenie krawędziowe, co oznacza, że diody umieszczone są na krawędziach matrycy. Jest to tańsze rozwiązanie, którego zaletą jest m.in. ograniczenie grubości obudowy. Jego minusem jest z kolei niższy kontrast oraz różnice w równomierności podświetlenia w różnych obszarach ekranu. Do większości zastosowań domowych i biurowych jest to jednak w pełni wystarczające rozwiązanie, którego zaletą jest energooszczędność.

Z kolei podświetlenie pełne różni się tym, iż diody podświetlające umieszczone są bezpośrednio za matrycą, co daje efekt w postaci wysokiego kontrastu i równomiernego podświetlenia całej powierzchni. Rozwiązanie to stosowane jest w droższych monitorach.

Ergonomia, pivot, VESA, montaż ścienny

Jeśli cenimy sobie wygodę pracy, warto zwrócić uwagę na możliwość regulacji położenia ekranu. Regulować można zarówno wysokość jak i kąt nachylenia w przód i tył. Dodatkowym atutem będzie funkcja pivot. Monitor w nią wyposażony można obrócić o 90 stopni, do pionowej pozycji. Jest to szczególnie istotne przy pracy np. na długich plikach tekstowych, czy projektowaniu graficznym.

W danych technicznych monitorów można także znaleźć informację o zgodności z systemem VESA. Oznacza to, że monitor można zamontować na ścianie lub na specjalnym uchwycie. Daje to zacznie większą swobodę przy obracaniu monitora w różnych kierunkach, a także więcej miejsca na biurku.

Złącza w monitorze

Standardem jest obecnie złącze HDMI. Z kolei monitory o odświeżaniu ekranu na poziomie 120-165 Hz posiadają złącze DisplayPort, dzięki któremu można uzyskać realne odświeżanie obrazu na poziomie ponad 100 klatek. Jeśli monitor posiada odpowiednią ilość złączy np. dwa HDMI, to można podłączyć wówczas dwa monitory do jednego komputera.

Przełączanie obrazu pomiędzy poszczególnymi komputerami możliwe jest przyciskami na obudowie lub w menu monitora. Jeśli w swojej pracy często korzystałbyś z przełączania obrazu pomiędzy dwoma komputerami, warto wybrać taki monitor, którzy umożliwia robić szybko i wygodnie. Najlepiej dedykowanymi przyciskami na obudowie.

Oprócz liczby portów istotne jest także ich umiejscowienie. Oprócz złącz wideo morze być jeszcze wyjście słuchawkowe oraz hub USB. Dzięki temu dodatkowe urządzenia np. pendrive, czy zewnętrzny dysk twardy można podłączyć bezpośrednio do monitora.

Dodatkowe warte uwagi funkcje

Kupując nowoczesny monitor warto zwrócić uwagę także na poniższe elementy, by monitor posiadał to co nam będzie potrzebne.

Zakrzywiony ekran – coraz więcej monitorów dostępnych na rynku posiada zakrzywiony ekran. I tu pojawia się pytanie, czy to coś realnie daje poza innym wyglądem? Otóż zakrzywienie powoduje realne złudzenie większej głębi otaczającego nas obrazu w grze. Sam sprawdzałem i rzeczywiście przyjemniejsze doznania z rozgrywki są na ekranie zakrzywionym niż płaskim, więc jeśli nie musimy dopłacać za wiele do tej opcji, to warto.

Technologia G-Sync, FreeSync – to synchronizacja obrazu generowanego przez kartę graficzną z wyświetlanym na ekranie monitora. Ma ona na celu redukowanie tzw. mikro zacięć, które występują czasem zwłaszcza na monitorach o matrycach 60 i 75 Hz. Osobiście uważam, że nie ma sensu dopłacać do monitora z G-Sync, no chyba że ktoś ma forsę i chce. A to dlatego, że jak się ma monitor o odświeżaniu 120-144 Hz i już samo to robi 99% tych czynności, jakie ma wykonać G-Sync. Celowo nie wspominam o Free-Sync od AMD, gdyż monitory z nim są w normalnych cenach, więc nie ma problemu z tym.

Funkcja zmniejszająca migotanie ekranu – jest ona różnie nazywana przez danych producentów, ale działa tak samo. Dzięki niej, nasze oczy dużo mniej i wolniej się męczą. Wszystkie nowe monitory bez tej funkcji mniej lub bardziej migotają. Bardzo łatwo to sprawdzić. Wystarczy włączyć aparat w telefonie lub nagrywanie filmu i skierować obiektyw na ekran monitora i wtedy widać jak migocze nasz ekran.

Funkcja redukcji niebieskiego światła – jest ona także różnie nazywana przez danych producentów, ale działa tak samo, a więc redukuje zimne, niebieskie światło jakim jest podświetlana większość monitorów i zmienia je na barwy cieplejsze, które są naturalne dla naszych oczu. Bardzo często możemy poziom redukcji niebieskiego światła dopasować do własnych potrzeb.

Wbudowane głośniki – dają nam możliwość słuchania muzyki i oglądania filmów bez konieczności podłączania zewnętrznych głośników. Monitor może być wyposażony w głośniki o mocy od 1W do 7W.

Polecane monitory do e-sportu, czyli do szybkich gier akcji np. CS GO

Polecane monitory 23-25 cali w rozdzielczości Full HD (FHD) (1920x1080p)

Częstotliwość odświeżania ekranu: 120-180 Hz

rodzaj matrycy: TN,TFT

W tym zestawieniu są monitory zwłaszcza dla fanów szybkich gier FPS oraz dla graczy e-sportowych. Oferują one wyższe odświeżanie obrazu oraz bardzo szybkie matryce o czasie reakcji 0,5-2 ms. Dzięki temu obraz jest bardziej płynny i np. w CS Go nieco szybciej jesteśmy w stanie zareagować niż przeciwnik na monitorze 60-75 Hz. To daje pewną przewagę generalnie i poprawia komfort rozgrywki. Jednak nie spodziewajcie się cudów, że dzięki odświeżaniu 120-240 Hz nagle zaczniecie w FPS-ach zabijać np. jeszcze raz tyle wrogów niż obecnie – to aż tak nie działa niestety.

Dzięki odświeżaniu na poziomie 144 Hz, możemy się cieszyć nie tylko lepszą płynnością obrazu w grach – co widać nawet podczas pracy na pulpicie, przez co oczy wolniej nam się męczą – to jest fakt, bo każdy kto miał styczność na żywo 60 Hz kontra 120/144 Hz, przyzna mi rację!

 1. Acer GN246HLBBID +/- 1000zł
 2. AOC G2460PF +/- 1000zł
 3. MSI Optix G24C Curved +/- 1050zł
 4. BenQ XL2411Z +/- 1100zł
 5. Acer XB240Hbmjdpr +/- 1200zł
 6. LG 24GM77-B +/- 1200zł
 7. Asus VG248QE +/- 1150zł
 8. Iiyama GB2488HSU +/- 1300zł

rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

 1. Samsung C24FG73FQUX +/- 1300zł

rodzaj matrycy: IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA

brak modeli na rynku!

Częstotliwość odświeżania ekranu: 200-250 Hz

rodzaj matrycy: TN, TFT

 1. AOC AG251FZ +/-  1450zł
 2. Dell AW2518HF +/- 1500zł
 3. Asus XG258Q +/- 1950zł
 4. Acer XB252Qbmiprzx +/- 2100zł
 5. AOC AG251FG +/- 2100zł
 6. BenQ ZOWIE XL2540 +/- 2100zł

Polecane monitory 27-28 cali w rozdzielczości FULL HD (FHD) (1920x1080p)

Częstotliwość odświeżania ekranu: 120-180 Hz

rodzaj matrycy: TN,TFT

 1. AOC G2770PF +/- 1400zł
 2. ASUS VG278Q +/- 1500zł
 3. Iiyama GB2788HS +/- 1600zł

rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

 1. MSI Optix G27C2 Curved +/- 1500zł
 2. AOC AG272FCX +/- 1500zł
 3. Samsung C27FG70FQUX Curved +/- 1600zł
 4. Asus ROG Strix XG27VQ +/- 1850zł
 5. Lenovo Y27F Curved Gaming Free Sync +/- 1900zł
 6. Lenovo Y27G Curved Gaming G-Sync +/- 2700zł

rodzaj matrycy: IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA

Nie ma na rynku!

Częstotliwość odświeżania ekranu: 200-250 Hz

rodzaj matrycy: TN, TFT

 1. Acer XF270HAbmidprzx +/- 1700zł

Polecane monitory 27-28 cali w rozdzielczości QHD (2k) (2560x1440p)

Częstotliwość odświeżania ekranu: 120-180 Hz

rodzaj matrycy: TN,TFT

 1. AOC AGON AG271QX +/- 2000zł
 2. Iiyama GB2760QSU +/- 2000zł
 3. Asus MG278Q +/- 2300zł
 4. BenQ XL2730Z +/- 2300zł

rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

 1. Samsung C27HG70QQUX +/- 2850zł

rodzaj matrycy: IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA

 1. Asus MG279Q +/- 2500zł
 2. Acer XF270HUbmijdprz +/- 2900zł
 3. AOC AGON AG271QG +/- 3000zł
 4. ASUS PG279Q +/- 3400zł

Widać wyraźnie,że ceny są generalnie bardzo wysokie niestety za matrycę o odświeżaniu 144-165 Hz w rozdzielczości 2K w stosunku do 2K na 60-75 Hz. Czy warto dopłacić ok 1000 zł za monitor w 2k 144 Hz na IPS/PLS w stosunku do 60-75 Hz ? Moim zdaniem jak najbardziej, jednak ta dopłata do 144 Hz względem 60 Hz na 2k powinna wynosić max 500 zł. Niestety póki co jest jak jest i nic się na to nie poradzi.

Polecane monitory 27-35 cali w rozdzielczości QHD (2k) (2560x1440p)

Częstotliwość odświeżania ekranu: 120-180 Hz

rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

 1. AOC AG322QCX +/- 2250zł
 2. Philips 328M6FJMB – czeka na premierę

Częstotliwość odświeżania ekranu: 200-250 Hz

rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

 1. AOC AGON AG352QCX +/- 2600zł

Polecane monitory do gier i pracy

Polecane monitory 19-20 cali w rozdzielczości HD i HD+ (1280×720 i 1600x900p)

Częstotliwość odświeżania ekranu: 60-75 Hz

Nie opłaca się kupować w rozmiarze 18-20 cali nowych monitorów, gdyż ich ceny zaczynają się od kwoty ok. 300 zł, a w cenie ok 350zł zaczynają się monitory o rozmiarze 21-22 cale. Nie wierzycie, to zapraszam do zbadania tej kwestii samemu.

Polecane monitory 21-22 cali w rozdzielczości Full HD FHD (1920x1080p)

Częstotliwość odświeżania ekranu: 60-75 Hz

rodzaj matrycy: TN, TFT

 1. AOC E2270SWN +/- 350zł
 2. Philips 223V5LSB +/- 370zł
 3. Acer K222HQLBD +/- 380zł
 4. AOC E2280SWN +/- 380zł
 5. LG 22M38A-B +/- 400zł

rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

 1. BenQ GW2270 +/- 400zł
 2. Dell SE2216H +/- 430zł

rodzaj matrycy: IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA

 1. Acer K222HQLCBID +/- 450zł
 2. Philips 223V7QHAB +/- 450zł
 3. LG 22MP48D-P +/- 450zł
 4. AOC I2276VWM +/- 450zł
 5. ASUS VZ229HE +/- 500zł

Polecane monitory 23-25 cali w rozdzielczości Full HD FHD (1920x1080p)

Częstotliwość odświeżania ekranu: 60-75 Hz

rodzaj matrycy: TN,TFT

 1. Philips 243V5LHSB5 +/- 450zł
 2. Acer K242HLBD +/- 470zł
 3. AOC E2470SWHE +/- 460zł
 4. BenQ GL2460 +/- 480zł
 5. Iiyama E2482HD-B1 +/- 500zł

rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

Brak opłacalnych modeli!

rodzaj matrycy: IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA

 1. LG 24MP48HQ-P +/- 500zł
 2. Philips 237E7QDSB +/- 520zł
 3. Samsung LS24F350FHUXEN +/- 530zł
 4. Philips 234E5QHAW +/- 550zł
 5. Acer G246HYLBID +/- 550zł
 6. AOC I2381FH +/- 550zł

W rozmiarze 23-25 cale najtańsze są monitory na matrycy TN w cenie 450-500 zł, jednak warto dopłacić parę złotych do matryc IPS/PLS w cenie 500-550 zł, gdyż jakość kolorów i kąty widzenia są znacznie na nich lepsze.

Polecane monitory 23-25 cali w rozdzielczości QHD (2k) (2560x1440p)

Częstotliwość odświeżania ekranu: 60-75 Hz

rodzaj matrycy: TN,TFT

Brak modeli na rynku.

rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

Brak modeli na rynku.

rodzaj matrycy: IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA

 1. Lenovo L24Q-10 +/- 950 zł
 2. Dell P2418D +/- 1100zł
 3. BenQ BL2420PT +/- 1100zł
 4. AOC Q2577PWQ +/- 1200zł
 5. Asus VX24AH +/- 1250zł
 6. Philips 242B7QPTEB +/- 1300zł

Polecane monitory 23-25 cali w rozdzielczości UHD (4k) (3840x2160p)

Częstotliwość odświeżania ekranu: 60-75 Hz

Do rozdzielczości 4k potrzebny jest co najmniej monitor o wielkości 30-32″ by zobaczyć realnie lepszą jakość obrazu względem nawet 2k! Bo jak kupicie monitor 27″ 2k i drugi 27″ 4k, to jakość obrazu między nimi dwoma będzie minimalna na korzyść 4k, no więc bez sensu jest branie 4k  w takim rozmiarze! Oczywiście macie prawo mieć inne zdanie w tej kwestii. Dlatego też monitorów 23-25″ 4k nie będzie w tym zestawieniu!

Polecane monitory 27-28 cali w rozdzielczości FULL HD (FHD) (1920x1080p)

Częstotliwość odświeżania ekranu: 60-75 Hz

rodzaj matrycy: TN,TFT

 1. AOC E2770SH +/- 650zł
 2. Philips 273V5LHAB +/- 650zł
 3. BenQ GL2760H +/- 650zł

rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

 1. BenQ GC2870H +/- 750zł
 2. Acer V276HLCBID +/- 900zł
 3. AOC C2789FH8 +/- 900zł – czeka na premierę
 4. Iiyama X2783HSU +/- 900zł
 5. BenQ EW277HDR +/- 1000zł

rodzaj matrycy: IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA

 1. Philips 276E7QDSW +/- 800zł
 2. AOC I2781FH +/- 850zł
 3. Samsung LS27F350FHUXEN +/- 850zł
 4. Asus VX279N +/- 950zł
 5. Dell P2714H +/- 950zł
 6. BenQ BL2706HT +/- 1000zł
 7. Iiyama XUB2790HS +/- 1050zł
 8. Acer RC271U – czeka na premierę

Polecane monitory 27-28 cali w rozdzielczości QHD (2k) (2560x1440p)

Częstotliwość odświeżania ekranu: 60-75 Hz

rodzaj matrycy: TN,TFT

 1. Philips 272S4LPJCB +/- 1200zł
 2. Iiyama B2783QSU-B1 +/- 1300zł

rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

Brak modeli na rynku.

rodzaj matrycy: IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA

 1. Philips 276E8FJAB +/- 1300zł
 2. Lenovo L27Q-10 +/ – 1350zł
 3. AOC Q2775PQU +/- 1450zł
 4. Iiyama XUB2792QSU-B1 +/- 1600zł
 5. AOC Q2781PQ +/- 1600zł
 6. Asus MX27AQ +/- 1650zł
 7. Asus PB278QR +/- 1800zł
 8. Dell U2715H +/- 1850zł
 9. Samsung S27H850 (LS27H850QFUX/EN) +/- 2000zł

W przypadku monitorów 2K o odświeżaniu 144 Hz nie opłaca się kupować modeli na matrycy TN, gdyż są one zaledwie o 100-200 zł tańsze w stosunku do monitorów 2K na matrycach IPS.

Polecane monitory 27-28 cali w rozdzielczości UHD (4k) (3840x2160p)

Częstotliwość odświeżania ekranu: 60-75 Hz

rodzaj matrycy: TN,TFT

 1. Samsung U28E590D +/- 1450zł
 2. AOC U2879VF +/- 1500zł
 3. Philips 288P6LJEB +/- 1550zł
 4. Acer CB281HKbmjdpr +/- 1700zł
 5. Iiyama B2875UHSU-B1 +/- 1800zł
 6. Asus PB287Q +/- 1900zł
 7. Samsung U28H750UQUX +/- 1900zł
 8. ASUS MG28UQ +/- 1950zł
 9. Iiyama Gold Phoenix GB2888UHSU-B1 +/- 1950zł

rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

Brak monitorów na rynku.

rodzaj matrycy: IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA

 1. LG 27UD68-W +/- 1850zł
 2. Acer CB271HKABMIDPRX +/- 1950zł
 3. AOC U2777PQU +/ – 2100zł
 4. Dell U2718Q +/- 2500zł
 5. AOC AGON AG271UG +/- 2700zł
 6. Acer XB271HKbmiprz +/- 3300zł
 7. Asus PB279Q +/- 3400zł

Polecane monitory 29-35 cali w rozdzielczości FULL HD (FHD) (1920x1080p)

Nie będzie w moim zestawieniu tych monitorów, gdyż nie opłaca się ich kupować np. ze względu na cenę, gdyż w tej samej cenie mamy  monitory o rozdzielczości 2k. Poza tym rozmiar monitora 29-32 w FHD jest za duży ze względu na zbyt małe zagęszczenie pikselu. Nieco inaczej ma się to odnośnie telewizorów, dlatego też nie wolno ich ze sobą porównywać bezpośrednio w tej kwestii!

Polecane monitory 29-35 cali w rozdzielczości QHD (2k) (2560x1440p)

Częstotliwość odświeżania ekranu: 60-75 Hz

rodzaj matrycy: TN,TFT

 1. Samsung LS32D85KTSR/EN +/- 2100zł

rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

 1. BenQ EW3270ZL +/- 1500zł
 2. Philips BDM3270QP2 +/- 1600zł
 3. BenQ PD3200Q +/- 2200zł
 4. Samsung LC32H711QEUXEN +/- 2600zł

rodzaj matrycy: IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA

 1. Asus VA32AQ +/- 2000zł
 2. Samsung S32D850T +/- 2050zł
 3. Philips 328P8AU – czeka na premierę

Polecane monitory 29-35 cali w rozdzielczości UHD (4k) (3840x2160p)

Częstotliwość odświeżania ekranu: 60-75 Hz

rodzaj matrycy: TN,TFT

Brak na rynku monitorów o powyższych parametrach.

rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

 1. AOC U3277FWQ +/- 1700zł
 2. Samsung LU32H850UMUXEN +/- 2500zł
 3. Philips 328P6VJEB +/- 2500zł

rodzaj matrycy: IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA

 1. Philips 328P6VU +/- 2500zł – czeka na premierę
 2. Philips 349X7FJEW +/- 2900zł
 3. Philips BDM3275UP +/- 3500zł – czeka na premierę
 4. NEC EX341R +/- 4000zł
 5. LG 32UD89-W +/- 4100zł
 6. Asus PA328Q +/- 4800zł

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 × one =

Przejdź do paska narzędzi