Witam serdecznie.

Zapraszam Was do poradnika na temat, jaki laptop do gier w danym przedziale cenowym? Na co zwrócić uwagę przy wyborze danego modelu ? Tego wszystkiego  i wiele więcej dowiecie się z tego poradnika. Zapraszam

Uprzedzając Wasze pytania informuję, że są tutaj tylko laptopy typowo do gier, czyli charakteryzujące się odpowiednią wydajnością w nowych grach w rozdzielczości od co najmniej FHD. Ponadto nie będę podawał Wam konkretnych modeli laptopów, gdyż jest ich cała masa, a nie o to tutaj chodzi. Podpowiem Wam tylko, na jakie aspekty należy zwrócić uwagę, by wybrać dobry model laptopa do gier.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie laptopa do gier?

Ogólne zestawienie wydajności kart graficznych w laptopach znajdziecie tutaj.

 1. system chłodzenia
 2. karta graficzna i procesor
 3. dysk i pamięć RAM
 4. wielkość i rozdzielczość matrycy laptopa

1. System chłodzenia

Do laptopów gamigowych z możliwie najlepiej wykonanym systemem chodzenia podzespołów w przypadku wydajnych kart graficznych jak GTX 1060, 1070, 1080 i procesorów klasy i7 należą:

 1. laptopy Asus ROG seria GL 702, GL 703, GL 752, GL 753
 2. laptopy Acer Predator Helios 300, Helios 500 oraz Triton
 3. laptopy Dell Alienware
 4. laptopy Hyperbook SL950, SL970, X15 i X77 
 5. laptopy Dream Machines –  wyższe modele

Dobrze wykonane chłodzenie w laptopie, to jeden z najważniejszych elementów zaraz po jakości naszych podzespołów. Co z tego, że będziemy mieli topowe komponenty, skoro pod pełnym obciążeniem będą one osiągały zbyt wysokie temperatury np. 85-90 C, czy więcej ? Osiąganie takich temperatur spowoduje tzw. trotling, a więc obniżenie wydajności podzespołów w laptopie. 

Przy zakupie, warto więc zwrócić uwagę na wielkość otworów wentylacyjnych, ich ilość oraz ich rozmieszczenie – im więcej ich jest, tym większe prawdopodobieństwo niezakłóconej pracy laptopa z pełną mocą. Niektórzy producenci laptopów stosują specjalne rozwiązania, mające lepiej chłodzić komputer (przykładem może być technologia IceCool Asusa).

Dlatego  w przypadku kupowania laptopa, należy zaraz po jego zakupie przetestować go w grach/w obciążeniu i zwrócić uwagę na temperatury jakie osiągane są na procesorze i karcie graficznej. Gdy będą za wysokie, czyli ponad 80 C, to macie czas 14 dni na wymianę sprzętu na inny bądź całkowity jego zwrot. Można także zainwestować w podkładkę chłodzącą. Podkładki wykonane są najczęściej z metali lub stopów dobrze odprowadzających ciepło oraz mają dziurkowaną fakturę, która ułatwia chłodzenie od spodu. 

2. Karta graficzna i procesor

Najważniejszymi elementami laptopa do gier jest karta graficzna i procesor. Na tych dwóch elementach nie warto oszczędzać. Wybierając procesor i kartę dobrze jest wybierać sprzęt podobnej klasy. Wysokiej klasy procesor (np. Core i7) i słaba karta graficzna, to kiepskie połączenie zwłaszcza w laptopie! To samo się tyczy wyboru mocnej grafiki i słabego procesora. 

3. Dysk i pamięć RAM

Dysk jak i pamięć RAM zazwyczaj można wymienić lub rozbudować. Laptop do gier nie powinien mieć mniej niż 8 GB pamięci oraz przynajmniej 500 GB twardego dysku typu HDD. Moim zdaniem standardem powinien być dysk SDD o pojemności 120-128 GB lub 250-256 GB  na windowsa, programy i reszta miejsca na gry, i do tego dysk HDD 500 GB lub 1 TB na dane. 

4. Wielkość i rozdzielczość matrycy laptopa

Laptop do gier powinien mieć matryce FHD IPS lub VA/MVA o przekątnej minimum 15 cali, dzięki czemu nie będzie ona męczyła wzroku i pozwoli cieszyć się wszystkimi efektami graficznymi. Kupowanie mniejszych wielkości matryc nie ma sensu – są zbyt obciążające dla wzroku.

Najlepsze do gier są matryce w rozmiarze przekątnej ekranu od 17 cali w górę. Kto rozważa zakup większej matrycy powinien uwzględnić to, że będzie ona wpływała negatywnie na wagę laptopa. Im większy obraz, tym lepsze doznania płynące z rozgrywki, a więc tym lepsza frajda, a o to w tym głównie chodzi. Zawsze można podłaczyc laptopa pod zewnętrzny monitor – co kto woli.

rozdzielczość FHD (full HD) – detale niskie-średnie – odświeżanie ekranu 60-75Hz

Aby można było się cieszyć płynnym graniem w nowe gry w rozdzielczości FHD (full HD) na detalach graficznych niskich-średnich, to potrzebujecie laptopa z procesorem klasy i5, 8GB pamięci RAM, z dyskiem SSD o pojemności co najmniej 120-128 GB oraz z kartą graficzną minimum Radeon RX 560, a najlepiej klasy GTX 1050!

Poniżej zobaczcie na ciekawe zestawienie testów tych kart graficznych w poszczególnych grach:

 1. Radeon RX 560
 2. Nvidia GTX 1050

Laptopy o takiej konfiguracji jak wyżej wspominałem kosztują w granicach 3000 – 4500 zł – wszystko zależy od tego, jaki model wybierzecie.

Poza znanymi producentami laptopów w tej klasie cenowej i jakościowej jak: Lenovo, MSI, Asus, Dell, czy Acer, warto zwrócić uwagę także na nowe, lecz już sprawdzone marki jak: Dream Machine, czy Clevo Hyperbook. Firmy te oferują także możliwość dostosowania danego modelu laptopa, do własnych potrzeb oraz zajmują się głównie konfiguracją i optymalizacją laptopów typowo do gier!

rozdzielczość FHD (full HD) – detale wysokie-ultra – odświeżanie ekranu 60-75 Hz

Abyście mogli się cieszyć płynnym graniem w nowe gry w FHD na detalach graficznych wysokich-ultra, to potrzebujecie laptopa z procesorem klasy i7, 8-12 GB pamięci RAM oraz z kartą graficzną minimum GTX 970M/Radeon RX 570 lub GTX 1050Ti, a najlepiej klasy GTX 1060 6GB/Radeon RX 580.

Poniżej macie zestawienie testów tych kart graficznych w poszczególnych grach:

 1. Radeon RX 570
 2. Nvidia GTX 970M
 3. Nvidia GTX 1050Ti
 4. Radeon RX 580
 5. Nvidia GTX 1060 6GB

Laptopy o takiej konfiguracji jak wyżej wspominałem kosztują w granicach 4200 – 6000 zł – wszystko zależy od tego, jaki model wybierzecie.

rozdzielczość FHD (full HD) i 2k (QHD) – detale wysokie-ultra – odświeżanie ekranu 120 Hz

Abyście mogli się cieszyć płynnym graniem w nowe gry w FHD/2k na detalach graficznych wysokich-ultra, w lepszej płynności obrazu niż 60Hz, a więc 120Hz, to potrzebujecie laptopa z procesorem klasy i7, 12-16GB pamięci RAM oraz z kartą graficzną co najmniej GTX 1070, a najlepiej klasy GTX 1080.

Poniżej wyniki testów z gier wspomnianych kart:

 1. GTX 1070
 2. GTX 1080

Laptopy o takiej konfiguracji jak wyżej wspominałem, kosztują w granicach 7000 – 12000 zł – wszystko zależy, jaki model wybierzecie.


0 Komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eighteen − 1 =

Przejdź do paska narzędzi