Witam serdecznie.

Zapraszam do poradnika odnośnie wyboru odpowiedniego dla naszych potrzeb monitora. Dowiecie się wielu ciekawych rzeczy, także zapraszam do lektury. Pamiętajcie, że ceny monitorów, stale się zmieniają, dlatego przy cenie podaję +/- .

Na co należy zwrócić uwagę wybierając monitor ?

  1. Przekątna, rozdzielczość i proporcje ekranu
  2. Rodzaj matrycy
  3. Odświeżanie ekranu
  4. Czas reakcji plamki
  5. Jasność, rodzaj podświetlenia, równomierność podświetlenia
  6. Ergonomia, pivot, VESA (montaż ścienny)
  7. Złącza w monitorze
  8. Dodatkowe warte uwagi funkcje
  9. Polecane monitory w danej cenie

Przekątna, rozdzielczość i proporcje ekranu

Najmniejsze monitory i zarazem najbardziej przystępne cenowo, to modele o przekątnej 19,5-20 cali. Będą one wystarczające do pracy w aplikacjach tekstowych, czy przeglądania internetu. O wielkości monitora, który się kupuje, decyduje w dużej mierze ilość miejsca na biurku, odległość w jakiej będziesz przed nim siedział, charakter stanowiska komputerowego, a także to czy chciałbyś na przykład stworzyć stanowisko dwumonitorowe.

Najlepiej wybrać monitor o przekątnej 24″-25″ lub większy. Komfort pracy przy tak dużej powierzchni ekranu jest zdecydowanie lepszy. Największe ekrany, powyżej 30 cali, sprawdzą się z kolei najlepiej w profesjonalnych zastosowaniach, pracach graficznych, czy edycji wideo. Także w grach sprawdzają się bardzo dobrze np. 32 cale 2k, MVA, 144Hz.

Natomiast wybór optymalnej rozdzielczości zależy od przekątnej, a także proporcji ekranu. Najpopularniejsze są  monitory o proporcjach 16:9 i rozdzielczości Full HD (FHD 1920×1080 pikseli). Przy proporcji ekranu 16:10 rozdzielczość zwiększa się do 1920×1200 pikseli. Z kolei największą przestrzeń oferuje monitor o rozdzielczości 3840×2160 pikseli (4k).

Bardzo duża liczba pikseli np. w 4k oznacza, że można wyświetlić obok siebie dwa pełnowymiarowe okna (np. przeglądarki, czy arkuszy kalkulacyjnych), co zwiększa znacząco komfort pracy. W przypadku gier monitory 2k, czy 4k oferują znacznie szersze pole widzenia oraz znacznie lepszą jakość kolorów, gdyż obraz ma większą ilość pikseli. np. monitor 27″ FHD konta monitor 27″ 2k – jakość obrazu na monitorze 2k o tej samej wielkości będzie znacznie lepsza przez większe zagęszczenie pikseli na tej samej powierzchni. Większe upakowanie pikseli powoduje, że obraz jest bardziej nasycony barwami, kolory są bardziej ostre i wyraziste przez co obraz jest piękniejszy.

Rodzaj matrycy

Przy wyborze matrycy warto wybierać te, które mają matową powłokę, ponieważ to redukuje odbicia światła z zewnątrz.

Najczęściej stosowane typy matryc to:

Matryce typu TN, TFT najczęściej stosowane są w monitorach najtańszych. Ich najważniejszą zaletą poza ceną jest bardzo niski czas reakcji plamki. Matryce te cechują się jednak słabym odwzorowaniem kolorów, mniej równomiernym podświetleniem oraz wąskimi kątami widzenia, 150-160 stopni. Wyjątkiem może być monitor profesjonalny z matrycą TN, który dysponuje dodatkowymi technologiami poprawiającymi jakość kolorów, jednak zwykle pod względem cenowym są one mało opłacalne.

Matryce typu VA, AHVA, AMVA, MVA, MVA+,WVA, PVA, S-PVA – oferują znacznie lepsze parametry obrazu niż matryce TN – wyższy kontrast, szerokie kąty widzenia, czas reakcji na poziomie 5-8 ms oraz lepiej odwzorowane kolory. Polecane są do prostych prac graficznych, edycji filmów, zdjęć oraz do gier.

Powyższe matryce mają mniejsze problemy z nierównomiernym podświetleniem obrazu, niż ma to miejsce w monitorach na matrycach IPS i ich pochodnych.

Matryce IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA – odznaczają się bardzo dobrą jakością i odwzorowaniem kolorów oraz szerokimi kątami widzenia – 178 stopni, dzięki czemu obraz jest czytelny przy każdym ustawieniu ekranu. Ponadto czas reakcji matrycy jest na dobrym poziomie, bo wynosi przeważnie 4-5 ms. Polecane są do zaawansowanych prac graficznych, edycji filmów, zdjęć i do gier komputerowych. Monitory z tymi matrycami są często najdroższe i to jest ich największy minus, ale jakość niestety kosztuje.

Poza tym, czasem występuje nierównomierne podświetlenie matrycy. Nie jest to regułą – bardziej zależy to od konkretnej sztuki i od danego modelu. Dlatego też zaraz po zakupie albo od razu w sklepie warto to sprawdzić.

Odświeżanie ekranu

Częstotliwość odświeżania – “to ilość obrazów wyświetlanych na ekranie monitora w ciągu jednej sekundy, wyrażana w hercach (Hz).” Inaczej mówiąc, informuje nas o tym, jak często w ciągu sekundy odświeżany jest obraz. W monitorach LCD standardowa wartość to 60 Hz a czasem także 75 Hz. Matryce o odświeżaniu 120-165 Hz oferują dużo bardziej płynny obraz w porównaniu do monitorów 60-75 Hz, dzięki czemu oczy wolniej nam się męczą oraz mamy lepszą płynność widoczną nawet na pulpicie, a tym bardziej w grach.

Czas reakcji plamki

To jedna z ważniejszych cech, na jaką trzeba zwrócić uwagę, jeśli szuka się monitora do gier lub oglądania filmów akcji. Czas reakcji plamki decyduje o występowaniu tzw. efektu smużenia. Im wartość jest niższa, tym efekt smużenia jest mniej widoczny. Parametr ten jest podany w milisekundach (ms), co oznacza, że im mniejsza wartość, tym “szybszy” jest ekran monitora.

Najlepsze monitory charakteryzują się czasem reakcji plamki nawet poniżej 1 milisekundy, jednak do gier jak i do większości innych zastosowań w zupełności wystarczy czas reakcji na poziomie 4-5 ms. Powiem szczerze, że ciężko odczuć różnice między czasem reakcji w monitorze 1 ms a 5 ms.

Jasność, rodzaj podświetlenia, równomierność podświetlenia

Jasność w specyfikacji technicznej jest podawana w jednostkach cd/m2 (kandela na metr kwadratowy). Przyjmuje się, że optymalną wartością do komfortowej pracy w normalnych warunkach oświetleniowych jest 140 cd/m2. Często jednak monitor ustawiony jest np. blisko okna lub w bardzo jasnym pomieszczeniu. Wówczas przydatny jest panel o zdecydowanie wyższej jasności, np: 300 cd/m2. Wysoka jasność przydatna jest także w grach oraz podczas oglądania filmów.

Do podświetlania matryc w monitorach stosowane są diody LED. Najczęściej stosowane jest tzw. podświetlenie krawędziowe, co oznacza, że diody umieszczone są na krawędziach matrycy. Jest to tańsze rozwiązanie, którego zaletą jest m.in. ograniczenie grubości obudowy. Jego minusem jest niższy kontrast oraz różnice w równomierności podświetlenia w różnych obszarach ekranu. Do większości zastosowań domowych i biurowych jest to jednak w pełni wystarczające rozwiązanie, którego zaletą jest energooszczędność.

Z kolei podświetlenie pełne różni się tym, iż diody podświetlające umieszczone są bezpośrednio za matrycą, co daje efekt w postaci wysokiego kontrastu i równomiernego podświetlenia całej powierzchni. Rozwiązanie to stosowane jest w droższych monitorach.

Ergonomia, pivot, VESA (montaż ścienny)

Jeśli cenimy sobie wygodę pracy, warto zwrócić uwagę na możliwość regulacji położenia ekranu. Regulować można zarówno wysokość jak i kąt nachylenia w przód i tył. Dodatkowym atutem będzie funkcja pivot. Monitor w nią wyposażony można obrócić o 90 stopni, do pionowej pozycji. Jest to szczególnie istotne przy pracy np. na długich plikach tekstowych, czy projektowaniu graficznym.

W danych technicznych monitorów można także znaleźć informację o zgodności z systemem VESA. Oznacza to, że monitor można zamontować na ścianie lub na specjalnym uchwycie. Daje to znacznie większą swobodę przy obracaniu monitora w różnych kierunkach, a także więcej miejsca na biurku.

Złącza w monitorze

Standardem jest obecnie złącze HDMI. Z kolei monitory o odświeżaniu ekranu na poziomie 120-165 Hz posiadają złącze DisplayPort, dzięki któremu można uzyskać realne odświeżanie obrazu na poziomie ponad 100 klatek. 

Przełączanie obrazu pomiędzy poszczególnymi komputerami możliwe jest przyciskami na obudowie lub w menu monitora. Jeśli w swojej pracy często korzystałbyś z przełączania obrazu pomiędzy dwoma komputerami, warto wybrać taki monitor, którzy umożliwia robić szybko i wygodnie. Najlepiej dedykowanymi przyciskami na obudowie.

Oprócz liczby portów istotne jest także ich umiejscowienie. Oprócz złącz wideo może być jeszcze wyjście słuchawkowe oraz hub USB. Dzięki temu dodatkowe urządzenia np. pendrive, czy zewnętrzny dysk twardy można podłączyć bezpośrednio do monitora.

Dodatkowe warte uwagi funkcje

Kupując nowoczesny monitor warto zwrócić uwagę także na poniższe elementy, by monitor posiadał to co nam będzie potrzebne.

Zakrzywiony ekran – coraz więcej monitorów dostępnych na rynku posiada zakrzywiony ekran. I tu pojawia się pytanie, czy to coś realnie daje poza innym wyglądem? Otóż zakrzywienie powoduje realne złudzenie większej głębi otaczającego nas obrazu w grze. Sam sprawdzałem i rzeczywiście przyjemniejsze doznania z rozgrywki są na ekranie zakrzywionym niż płaskim, więc jeśli nie musimy dopłacać za wiele do tej opcji, to warto.

Technologia G-Sync, FreeSync – to synchronizacja obrazu generowanego przez kartę graficzną z wyświetlanym na ekranie monitora. Ma ona na celu redukowanie tzw. mikro zacięć, które występują czasem zwłaszcza na monitorach o matrycach 60 i 75 Hz. Osobiście uważam, że nie ma sensu dopłacać do monitora z G-Sync, no chyba że ktoś ma forsę i chce. A to dlatego, że jak się ma monitor o odświeżaniu 120-144 Hz i już samo to robi 99% tych czynności, jakie ma wykonać G-Sync. Celowo nie wspominam o Free-Sync od AMD, gdyż monitory z nim są w normalnych cenach, więc nie ma problemu z tym.

Funkcja zmniejszająca migotanie ekranu – jest ona różnie nazywana przez danych producentów, ale działa tak samo. Dzięki niej, nasze oczy dużo mniej i wolniej się męczą. Wszystkie nowe monitory bez tej funkcji mniej lub bardziej migotają. Bardzo łatwo to sprawdzić. Wystarczy włączyć aparat w telefonie lub nagrywanie filmu i skierować obiektyw na ekran monitora i wtedy widać jak migocze nasz ekran.

Funkcja redukcji niebieskiego światła – jest ona także różnie nazywana przez danych producentów, ale działa tak samo, a więc redukuje zimne, niebieskie światło jakim jest podświetlana większość monitorów i zmienia je na barwy cieplejsze, które są naturalne dla naszych oczu. Bardzo często możemy poziom redukcji niebieskiego światła dopasować do własnych potrzeb.

Wbudowane głośniki – dają nam możliwość słuchania muzyki i oglądania filmów bez konieczności podłączania zewnętrznych głośników. Monitor może być wyposażony w głośniki o mocy od 1W do 7W.

UWAGA!

Gdy klikniecie na daną nazwę monitora, to wtedy przenosi Was na porównywarkę cen www.ceneo.pl, gdzie dany produkt dostępny jest w różnych sklepach. Gdy kliknięcie w dany sklep z danym monitorem, to ja dostaję parę groszy. Dzięki temu mam kilka złotych miesięcznie na koszty, które ponoszę z tytułu prowadzenia tejże strony. Z góry dziękuję za klikanie!

Polecane monitory do e-sportu, czyli do szybkich gier akcji np. CS GO

Polecane monitory 23-25 cali w rozdzielczości Full HD (FHD) (1920x1080p)

Częstotliwość odświeżania ekranu: 120-360 Hz

rodzaj matrycy: TN,TFT

W tym zestawieniu są monitory zwłaszcza dla fanów szybkich gier FPS oraz dla graczy e-sportowych. Oferują one wyższe odświeżanie obrazu oraz bardzo szybkie matryce o czasie reakcji 0,5-2 ms. Dzięki temu obraz jest bardziej płynny i np. w CS Go nieco szybciej jesteśmy w stanie zareagować niż przeciwnik na monitorze 60-75 Hz. To daje pewną przewagę generalnie i poprawia komfort rozgrywki. Jednak nie spodziewajcie się cudów, że dzięki odświeżaniu 120-240 Hz nagle zaczniecie w FPS-ach zabijać np. jeszcze raz tyle wrogów niż obecnie – to aż tak nie działa niestety.

Dzięki odświeżaniu na poziomie 144 Hz, możemy się cieszyć nie tylko lepszą płynnością obrazu w grach, ale także podczas pracy na pulpicie, przez co oczy wolniej nam się męczą – i to jest fakt, każdy kto miał styczność na żywo 60 Hz kontra 120/144 Hz, przyzna mi rację!

  1. BenQ XL2411P +/- 900zł
  2. AOC G2460PF +/- 900zł
  3. Asus VG248QE +/- 800zł
  4. AOC AG251FZ +/-  1900zł
  5. HP Omen X25f +/- 1500zł
  6. AOC AGON AG251FZ2E +/- 1500zł
  7. AOC AG251FG +/- 2000zł

AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

  1. brak

rodzaj matrycy: IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA

  1. AOC 24G2U +/- 1000zł
  2. Acer Predator XB253QGPbmiiprzx +/- 1300zł

    Polecane monitory 27-28 cali w rozdzielczości FULL HD (FHD) (1920x1080p)

    Częstotliwość odświeżania ekranu: 120-360 Hz

    rodzaj matrycy: TN,TFT

    1. AOC G2790PX +/- 1200zł
    2. Iiyama GB2760HSU-B1 +/- 1150zł

    rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

    1. MSI Optix G27C4 +/- 1200zł
    2. AOC AG272FCX6 +/- 1200zł
    3. MSI Optix G27C4 +/- 1250zł
    4. Gigabyte AORUS CV27F +/- 1300zł

    rodzaj matrycy: IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA

    1. AOC 27G2U/BK +/-  1100zł
    2. LG 27GL650F-B +/- 1100zł
    3. Asus Tuf Gaming VG279QM +/- 1600zł
    4. Dell Alienware AW2720HFA +/- 1650zł

    Polecane monitory 27-28 cali w rozdzielczości WQHD (2k) (2560x1440p)

    Częstotliwość odświeżania ekranu: 120-360 Hz

    Pewnie większość z Was wie, że monitory na matrycach TN mają gorsze kąty widzenia oraz gorszą jakość obrazu. Dlatego też w rozdzielczości 2560x1440p (2k) z racji większego zagęszczenia pikseli, te minusy powinny być sporo mniej uciążliwe dla odbiorcy, niż na monitorze FHD o tych samych parametrach.

    rodzaj matrycy: TN,TFT

    1. HP 27XQ +/- 1250zł
    2. Iiyama GB2760QSU +/- 1400zł

    rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

    1. AOC Q27G2U +/- 1300zł
    2. Samsung C27JG50 +/- 1500zł
    3. AOC AG273QX +/- 2000zł
    4. MSI Optix MAG272CQR +/- 1900zł
    5. MSI Optix MPG27CQ +/- 2250zł
    6. AOC Agon PD27 Porsche Design +/- 2750zł

    rodzaj matrycy: IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA

    1. BenQ EX2780Q +/- 1400zł
    2. LG 27GL83A-B +/- 1750zł
    3. Acer Predator XB273UGSBMIIPRZX +/- 2200zł
    4. Aorus Fi27Q +/- 2000zł
    5. AOC AGON AG271QG +/- 2200zł

    Widać wyraźnie, że ceny są generalnie bardzo wysokie za matrycę o odświeżaniu 144-165 Hz w rozdzielczości 2K w stosunku do 2K na 60-75 Hz. Czy warto dopłacić ok 1000 zł za monitor w 2k 144 Hz na IPS/PLS w stosunku do 60-75 Hz ? Moim zdaniem jak najbardziej, jednak dopłata do 144 Hz względem 60 Hz w 2k powinna wynosić max 500 zł. Niestety póki co jest jak jest i nic się na to nie poradzi.

    Polecane monitory 28-35 cali w rozdzielczości WQHD (2k) (2560x1440p)

    Częstotliwość odświeżania ekranu: 100-360 Hz

    rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

    1. AOC CQ32G1 +/- 1550zł
    2. AOC CQ32G2SE +/- 1550zł
    3. Lenovo G32QC-10 +/- 1750zł
    4. MSI Optix AG32CQ +/- 2000zł
    5. BenQ EX3203R +/- 2100zł
    6. Asus ROG XG32VQR +/- 2500zł

      Polecane monitory 28-35 cali w rozdzielczości UHD (4k) (3840x2160p)

      Częstotliwość odświeżania ekranu: 100-180 Hz

      rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

      1. Gigabyte Aorus FI32U +/- 4500zł

      Polecane monitory do pracy profesjonalnej 

      Monitory do pracy profesjonalnej różnią się tym od monitorów do innych zastosowań, że są wstępnie skalibrowane w taki sposób, aby wyświetlany obraz był jak najbardziej zbliżony do rzeczywistego. Poza tym mają zdecydowanie większe pokrycie palet sRGB oraz Adobe RGB są więc wybierane najczęściej przez np. grafików komputerowych, czy fotografów zawodowych. 

      Polecane monitory 21-22 cali w rozdzielczości Full HD (FHD) (1920x1080p)

      Nie opłaca się kupować monitorów w rozmiarze 19-22 cale, ponieważ w tej samej cenie lub minimalnie wyższej są dostępne modele w rozmiarze 23-25 cali.

      Polecane monitory 23-25 cali w rozdzielczości Full HD (FHD) (1920x1080p)

      Aktualnie brak sensownych modeli.

      Polecane monitory 26-28 cali w rozdzielczości Full HD (FHD) (1920x1080p)

      Częstotliwość odświeżania ekranu: 60-75 Hz

      rodzaj matrycy: TN,TFT

      1. BRAK opłacalnych modeli

      rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

      1. BRAK opłacalnych modeli

      rodzaj matrycy: IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA

      1. AOC 27P2Q +/- 1000zł
      2. Lenovo ThinkVision T27i +/- 1050zł

      Polecane monitory 26-28 cali w rozdzielczości WQHD (2k) (2560x1440p)

      Częstotliwość odświeżania ekranu: 60-75 Hz

      rodzaj matrycy: TN,TFT

      1. BRAK opłacalnych modeli

      rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

      1. BRAK opłacalnych modeli

      rodzaj matrycy: IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA

      1. AOC Q27P2Q +/- 1250zł
      2. AOC Q2790PQE +/- 1300zł
      3. Acer BE270UBMJJPPRZX +/- 1350zł
      4. BenQ PD2700Q +/- 1500zł

      Poniższe modele są typowe dla wymagających grafików komputerowych i fotografów, gdyż jakość odwzorowania w nich kolorów, jest jak najbardziej zbliżona do rzeczywistych barw.

      1. Dell U2717D +/- 2750zł
      2. ASUS ProArt PA27AC +/- 2800zł
      3. NEC MultiSync EA271U +/- 3000zł
      4. BenQ SW270C +/- 3600zł
      5. Eizo EV2780-BK +/- 3300zł

      Polecane monitory 26-28 cali w rozdzielczości UHD (4k) (3840x2160p)

      Częstotliwość odświeżania ekranu: 60-75 Hz

      rodzaj matrycy: TN,TFT

      1. Samsung U28E590DS +/- 1100zł
      2. Samsung U28E570DS +/- 1200zł

      rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

      1. Brak modeli

      rodzaj matrycy: IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA

      1. AOC 27 U27P2 +/- 1600zł
      2. Iiyama XUB2792UHSU-B1 +/- 1750zł
      3. BenQ PD2700U +/- 2300zł

      Polecane monitory 29-32 cali w rozdzielczości WQHD (2k) (2560x1440p)

      Częstotliwość odświeżania ekranu: 60-75 Hz

      rodzaj matrycy: TN,TFT

      1. Brak modeli

      rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

      1. BenQ EW3270U +/- 1900zł
      2. HP Pavilion Gaming 32″ 3BZ12AA +/- 2300zł
      3. ASUS PB328Q +/- 2200zł

      rodzaj matrycy: IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA

      1. Brak modeli

      Polecane monitory 29-34 cali w rozdzielczości UHD (4k) (3840x2160p)

      Częstotliwość odświeżania ekranu: 60-75 Hz

      rodzaj matrycy: TN,TFT

      1. Brak modeli

      rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

      1. Samsung LU32J590UQUXEN +/- 1400zł
      2. AOC CU34P2A  +/- 2000zł
      3. Iiyama XB3288UHSU-B1     +/- 2000zł

      rodzaj matrycy: IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA

      1. BenQ PD3200U +/- 3200zł
      2. Acer ProDesigner PE320QK +/- 3800zł

      Polecane monitory do gier i podstawowej pracy

      Polecane monitory 19-20 cali w rozdzielczości HD i HD+ (1280×720 i 1600x900p)

      Częstotliwość odświeżania ekranu: 60-75 Hz

      Nie opłaca się kupować w rozmiarze 18-20 cali nowych monitorów, gdyż ich ceny zaczynają się od kwoty ok. 300 zł, a w cenie ok 350 zł zaczynają się monitory o rozmiarze 21-22 cale. Nie wierzycie, to zapraszam do zbadania tej kwestii samemu.

      Polecane monitory 21-22 cali w rozdzielczości Full HD (FHD) (1920x1080p)

      Nie opłaca się kupować w rozmiarze 21-22 cali nowych monitorów, gdyż ich ceny zaczynają się od kwoty ok. 400 zł, a w cenie ok 450 zł zaczynają się monitory o rozmiarze 23-25 cale. 

        Polecane monitory 23-25 cali w rozdzielczości Full HD (FHD) (1920x1080p)

        Częstotliwość odświeżania ekranu: 60-75 Hz

        rodzaj matrycy: TN,TFT

        1. BRAK opłacalnych modeli

        rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

        1. ASUS VA249HE +/- 650zł
        2. Philips 241E1SCA +/- 750zł

        rodzaj matrycy: IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA

        1. Samsung SF35 +/- 650zł
        2. LG 24MP59G-P +/- 650zł

        Polecane monitory 23-25 cali w rozdzielczości WQHD (2k) (2560x1440p)

        Częstotliwość odświeżania ekranu: 60-75 Hz

        rodzaj matrycy: TN,TFT

        Brak modeli na rynku.

        rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

        Brak modeli na rynku.

        rodzaj matrycy: IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA

        1. Philips 245E1S/00 +/- 950zł
        2. Acer Nitro VG240YUBMIIPX +/- 850 zł
        3. BenQ BL2420PT +/- 1100zł
        4. AOC Q2577P1 +/- 1200zł

        Polecane monitory 23-25 cali w rozdzielczości UHD (4k) (3840x2160p)

        Częstotliwość odświeżania ekranu: 60-75 Hz

        Do rozdzielczości 4k potrzebny jest co najmniej monitor o wielkości 30-32″ by zobaczyć realnie lepszą jakość obrazu względem nawet 2k! Bo jak kupicie monitor 27″ 2k i drugi 27″ 4k, to jakość obrazu między nimi dwoma będzie minimalna na korzyść 4k, no więc bez sensu jest branie 4k  w takim rozmiarze! Oczywiście macie prawo mieć inne zdanie w tej kwestii. Dlatego też monitorów 23-25″ 4k nie będzie w tym zestawieniu!

        Polecane monitory 27-28 cali w rozdzielczości FULL HD (FHD) (1920x1080p)

        Częstotliwość odświeżania ekranu: 60-75 Hz

        rodzaj matrycy: TN,TFT

        1. BRAK opłacalnych modeli

        rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

        1. Iiyama X2783HSU-B3 +/- 850zł

        rodzaj matrycy: IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA

        1. Philips 273V7QSB/00 +/- 650zł
        2. AOC 27V2Q +/- 750zł
        3. Samsung S27F354 +/- 950zł
        4. AOC I2790VQBT +/- 850zł
        5. BenQ EW2780 +/- 950zł

        Polecane monitory 27-28 cali w rozdzielczości WQHD (2k) (2560x1440p)

        Częstotliwość odświeżania ekranu: 60-75 Hz

        rodzaj matrycy: TN,TFT

        1. BRAK opłacalnych modeli

        rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

        1. Brak modeli na rynku.

        rodzaj matrycy: IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA

        1. Philips 275E1S/00 +/- 1000zł
        2. AOC Q27P1 +/- 1150zł
        3. Iiyama XUB2792QSU-B1 +/- 1350zł
        4. BenQ PD2700Q +/- 1500zł 
        5. AOC Q2781PQ +/- 1500zł
        6. Acer B277UBMIIPPRZX +/- 1450zł
        7. Philips 276C8/00 +/- 1450zł
        8. Dell S2719DM +/- 1800zł

        W przypadku monitorów 2K o odświeżaniu 60 Hz nie opłaca się kupować modeli na matrycy TN, gdyż są one w tej samej cenie lub minimalnie droższe w stosunku do monitorów 2K na matrycach IPS, a jakość obrazu na matrycach MVA, VA czy IPS jest dużo lepsza niż na TN.

        Polecane monitory 27-28 cali w rozdzielczości UHD (4k) (3840x2160p)

        Częstotliwość odświeżania ekranu: 60-75 Hz

        rodzaj matrycy: TN,TFT

        1. AOC U2879VF +/- 1100zł
        2. Samsung U28E590D +/- 1100zł
        3. BenQ EL2870U +/- 1100zł

        rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

        1. Brak monitorów na rynku.

        rodzaj matrycy: IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA

        1. Lenovo L28u-30 +/- 1000zł
        2. Philips 276E8VJSB/00 +/- 1300zł
        3. AOC U2790PQU +/ – 1400zł
        4. LG 27UL850-W +/- 1950zł
        5. BenQ EW2780U +/- 2050zł
        6. BenQ PD2700U +/- 2300zł

        Polecane monitory 29-35 cali w rozdzielczości FULL HD (FHD) (1920x1080p)

        Nie będzie w moim zestawieniu tych monitorów, gdyż nie opłaca się ich kupować ze względu na cenę, gdyż w tej samej cenie mamy  monitory o rozdzielczości 2k. Poza tym rozmiar monitora 29-32 w FHD jest za duży ze względu na zbyt małe zagęszczenie pikselu. Nieco inaczej ma się to odnośnie telewizorów, dlatego też nie wolno ich ze sobą porównywać bezpośrednio w tej kwestii!

        Polecane monitory 29-35 cali w rozdzielczości WQHD (2k) (2560x1440p)

        Częstotliwość odświeżania ekranu: 60-75 Hz

        Monitory o rozdzielczości 2k w rozmiarze 31-32 cale na matrycach VA i IPS i o odświeżaniu 60-75 Hz  są w podobnych cenach, co monitory o tych samych parametrach ale w rozmiarze 27-28 cali. Także jeśli macie dość miejsca na biurku, to warto zastanowić się nad rozmiarem 31-32 cale.

        rodzaj matrycy: TN,TFT

        1. Brak opłacalnych modeli

        rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

        1. Philips 325E1C/00 +/- 1250zł 
        2. HP Pavilion Gaming 32″ (3BZ12AA) +/- 1850zł
        3. BenQ PD3200Q +/- 1850zł

        rodzaj matrycy: IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA

        1. ViewSonic VX3276 +/- 1350zł
        2. Samsung S32D850T +/- 1550zł

        Polecane monitory 29-35 cali w rozdzielczości UHD (4k) (3840x2160p)

        Częstotliwość odświeżania ekranu: 60-75 Hz

        rodzaj matrycy: TN,TFT

        Brak na rynku monitorów o powyższych parametrach.

        rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

        1. Samsung UJ590 +/- 1400zł
        2. Samsung 32 R590 (LU32R590CWUXEN) +/- 1650zł
        3. LG 32UK550-B +/- 1750zł
        4. BenQ EW3270U +/- 1900zł
        5. Philips 328E1CA/00 +/- 1850zł
        6. Iiyama XB3288UHSU-B1 +/- 1900zł
        7. MSI Optix MAG321CURV +/- 2100zł
        8. Philips Momentum 326M6VJRMB/00 +/- 2200zł
        9. Philips 328P6VUBREB/00 +/- 2600zł

        rodzaj matrycy: IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA

        1. BenQ PD3200U +/- 3200zł
        2. Acer ProDesigner PE320QK +/- 3800zł
        3. Philips 329P9H/00 +/- 4100zł

        Polecane monitory ultra-panoramiczne 29-35 cali w rozdzielczości UWHD (2560x1080p)

        Zalety:

        • Monitory ultra panoramiczne, czyli o proporcjach obrazu 21:9, 24:10, 32:9, czy 32:10 są szczególnie wygodne dla: montażystów filmów, grafików i dla programistów. Dzięki bardzo szerokim proporcjom ekranu, mamy do dyspozycji większe pole robocze, co jest bardzo wygodne. Z racji szerokich proporcji ekranu, nie trzeba wówczas używać np. 2 ustawionych obok siebie monitorów.
        • Szerokie pole widzenia przydaje się także w niektórych grach oraz przy oglądaniu filmów, gdyż format panoramiczny jest bardzo zbliżony do proporcji ekranów kinowych.

        Wady:

        • Pierwszą z nich są duże gabaryty, więc nie każdy ma miejsce aby takowy ekran postawić na biurku.
        • Nadal wiele treści nie jest dostosowanych do  niestandardowych proporcji ekranu np. strony internetowe, programy, gry, czy filmy. Objawia się to czarnymi paskami po bokach ekranu.
        • Monitory 21:9 mają ekrany w wyższych rozdzielczościach, niż ich odpowiedniki 16:9. Powoduje to, iż musimy posiadać odpowiednio mocną kartę graficzną, która poradzi sobie z wyższą rozdzielczością, np. ekran 16:9 – 2560x1440p odpowiada ekranowi 21:9 – 3440x1440p.

        Częstotliwość odświeżania ekranu: 75 Hz

        rodzaj matrycy: IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA

        1. LG UltraWide 29WL500 +/- 850zł
        2. AOC Q34E2A +/- 1300zł
        3. LG 34WL500-B +/- 1300zł

        Częstotliwość odświeżania ekranu: 100-165 Hz

        rodzaj matrycy: IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA

        1. LC-Power M29-UW-UXGA-100-C +/- 1350zł
        2. LG 34GL750 +/- 2000zł

        Polecane monitory ultra panoramiczne 34-36 cali w rozdzielczości UWQHD (3440x1440p)

        Częstotliwość odświeżania ekranu: 75 Hz

        rodzaj matrycy: IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA

        1. Philips 345E2AE/00 +/- 1650zł
        2. Acer CB342CKsmiiphzx +/- 1800zł
        3. Iiyama ProLite XUB3493WQSU-B1 +/- 1850zł

        Częstotliwość odświeżania ekranu: 100-165 Hz

        rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

        1. Samsung Odyssey G5 (LC34G55TWWRXEN) +/- 2000zł
        2. Lenovo G34w-10 +/- 2100zł
        3. Xiaomi Mi BHR4269GL +/- 2200zł
        4. LC-Power M34-UWQHD-144-C +/- 2200zł
        5. AOC CU34G2X +/- 2300zł
        6. Gigabyte G34WQC +/- 2200zł

        rodzaj matrycy: IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA

        1. Iiyama G-Master GB3461WQSU-B1 +/- 2200zł
        2. Acer Nitro XV340CKPbmiipphzx +/- 2300zł

        Polecane monitory ultra panoramiczne 43-49 cali w rozdzielczości UWQHD (3840x1440p)

        Częstotliwość odświeżania ekranu: 100-165 Hz

        rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

        1. Samsung 49” CJ890 +/- 3900zł
        2. Samsung C49HG90 +/- 3900zł
        3. ASUS ROG Strix XG49VQ +/- 4750zł

        Polecane monitory ultra panoramiczne 43-49 cali w rozdzielczości (5120x1440p)

        Częstotliwość odświeżania ekranu: 100-165 Hz

        rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

        1. AOC Agon AG493UCX +/- 4350zł
        2. Samsung 49″ CRG90 +/- 4500zł
        3. Samsung Odyssey G9 +/- 6000zł

        0 komentarzy

        Dodaj komentarz

        Avatar placeholder

        Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

        sześć + siedemnaście =