Witam serdecznie.
Zapraszam do testu/recenzji monitora AOC AG322QCX. Dziękuję firmie AOC za podesłanie mi tego monitora na testy. Jednocześnie informuję, że nie jest to test sponsorowany, gdyż kasy za ten test nie dostałem. Z ciekawości powiem Wam, że jest to pierwszy test/recenzja tego modelu monitora na polskiej scenie sprzętu komputerowego. Zapraszam.
Dane techniczne, jakość wykonania oraz wygląd
Szczegółowe dane techniczne o tym monitorze znajdziecie na tej oto oficjalnej stronie producenta.
Recenzowany monitor AOC AG322QCX będę porównywał do mojego obecnego ASUS MG279Q. Choć pod względem wielkości matrycy są to różne modele – 27″ kontra 32″ – to jednak w kwestii pozostałych parametrów technicznych są to modele bardzo podobne. A więc który okaże się lepszy?
Monitor jest zapakowany w duży, elegancki karton zabezpieczony porządnie styropianem. W zestawie z monitorem dostajemy kable HDMI, display port, VGA, zasilacz, płytę z dodatkowym oprogramowaniem (nie potrzeba niczego z tej płyty instalować, jeśli nie chcecie, bo monitor działa poprawnie bez tych programów z płyty) oraz dokumenty jak karta gwarancyjna i instrukcja obsługi.
AOC AG322QCX wyróżnia się zaraz po wyjęciu z pudełka sporą wielkością oraz bardzo efektownym wyglądem. Od razu widać, że zastosowano porządnej jakości plastiki i inne metalowe oraz aluminiowe elementy. Nic nie strzela i nie trzeszczy jak w moim obecnym asusie, który jest z kolei droższy.
AG32 wykonany jest z bardzo dobrej jakości plastiku, z kolei jego nóżka/podstawka na której stoi wykonana jest z metalu. Jest ona solidna, dzięki czemu monitor stoi stabilnie na biurku pomimo swego sporego ciężaru. Na spodzie podstawki znajdziecie gumowe podkładki, dzięki którym monitor trzyma się mocno powierzchni na której go postawimy.
Zestaw złącz jest całkiem bogaty. Znajdziemy po dwa wejścia HDMI i Displaport złącze D-SUB oraz wyjście audio. Dodatkowo producent pomyślał o dodaniu po jednej sztuce złącz USB 2. i 3.0 oraz drugiego złącza słuchawkowego. Ponadto mamy także specjalny pilot do sterowania w menu monitora – jednak osobiście uważam, że jest on zbędny, gdyż za pomocą jednego przycisku pod spodem monitora można bez problemu operować po menu ekranu. Sam pilot jest dość głośny w kwestii kliknięć przycisków i jest to dodatkowy element jaki musimy gdzieś na biurku umiejscowić – więc zależy co kto lubi i co komu potrzeba w danej chwili. Nie mniej pilot ten można zaliczyć na plus dla producenta AOC głownie za to, że po prostu jest.
Co do możliwości ustawień kąta/położenia ekranu, to są one całkiem spore jak na tak wielką matrycę (32″). Zastosowany zawias pozwala na odchylenie ekranu w skali -3° do 30°. Ponadto ekran monitora można obrócić w lewo i prawo aż o ok 30cm. Dodatkowo jest także możliwość regulowania wysokości ekranu, a jedynie nie można obrócić go o 180, czy 360 stopni ekran – myślę jednak, że przy tak wielkim ekranie mało komu taka opcja będzie potrzebna.
Menu ekranu monitora oraz podświetlenie LED
Do sterowania po MENU ekranu w zupełności wystarczy przycisk umieszczony centralnie pod nazwą AGON. Działa on szybko, intuicyjnie i jest wygodny. Za jego pomocą możemy także zmienić kolor oraz intensywność podświetlenia LED RGB monitora. Wielka szkoda, że do wyboru dano zaledwie 3 kolory: zielony, niebieski i czerwony. Poza tym, intensywność świecenia ledów powinna być znacznie większa, aby dzięki nim można było pracować/grać na monitorze bez dodatkowego oświetlenia w pomieszczeniu. Oczywiście można to rozwiązać w ten sposób, że kupimy dodatkowe paski LED i je przymocujemy na zewnątrz monitora – dzięki temu poziom światła będzie optymalny.
Menu ustawień obrazu monitora można sterować także za pomocą aplikacji i-MENU, która znajduje się na dołączonej płycie CD. Także spory plus leci za to, że w zależności od upodobań i wygody użytkowników macie spore możliwości wyboru: aplikacja i-MEMU, przycisk pod monitorem lub pilot.
Menu sterujące dzieli się na kilka podstawowych kategorii:
Luminacja: tu ustawimy wszelkie parametry dotyczące zmiany jasności ekranu, mocy kontrastu, gamma, uaktywnić funkcję Dynamic Contrast RATION (DCR) oraz zmienimy ustawienia overdrive (słaby, średni, silny).
Ustawienia kolorów: tu możemy zmienić temperaturę barwową, uaktywnić funkcję Dynamic Colour Boost (poprawia jakość kolorów) oraz zmienić wartość dla każdego z kanałów (czerwonego, zielonego i niebieskiego).
Wzmocnienie obrazu: uaktywnimy wydzielony obszar monitora, który będzie sterowany osobnymi ustawieniami jasności i kontrastu. Możemy zmieniać rozmiar ramki, tak aby w ostateczności zajmowała ona lewą część obszaru roboczego, lub całą. Taka funkcja może się przydać osobom potrzebującym pracować na różnych ustawieniach parametrów obrazu.
Ustawienia OSD: zmienimy język, czas wyświetlania menu, pozycję menu w pionie i poziomie czy przeźroczystość.
Ekstra: menu dodatków, gdzie ustawimy automatyczną lub manualną selekcję źródła obrazu, czas automatycznego wyłączenia zasilania, współczynnik obrazu i uaktywnimy DDC/IC. Tu także znajdziemy opcję resetowania do ustawień fabrycznych oraz wyświetlimy stan pracy (aktualną rozdzielczość i częstotliwość odświeżania w pionie i poziomie).
Dodatkowo znajdziemy funkcję Clear Vision poprawiającą ogólną jakość obrazu – wystarczy wcisnąć strzałkę w lewo, gdy menu systemowe monitora nie jest aktywowane.
Ekran monitora
W kwestii ekranu, mamy tutaj matrycę MVA, rozdzielczość 2560x1440p (potocznie zwane 2k), odświeżanie ekranu 144 Hz przy czasie reakcji matrycy 4 ms i do tego zakrzywiony ekran o przekątnej 31,5″ lub 32 cale jak kto woli. Zakrzywienie ekranu przy tak sporej wielkości jest bardzo wskazane – pozwala lepiej ogarnąć wzrokiem obraz zwłaszcza, gdy siedzimy przy standardowej odległości ok 50-60 cm. Uważam, że zastosowane połączenie wspomnianych parametrów jest bardzo udane. Trochę szkoda, że nie zastosowano matrycy IPS lub PLS – to prawie to samo – nie mniej jest bardzo dobrze. Jakość odwzorowania kolorów jest o ok 5% gorsza niż na IPS i to samo w kwestii kątów widzenia, ale za to czerń jest bardziej głęboka i nasycona niż na IPS.
Co do odświeżania ekranu i 4 ms, to nie mam się do czego doczepić – jest bardzo dobrze i pomimo, że na codzień używam karty firmy Nvdia, a monitor nie ma opcji synchronizacji G-Sync, to wcale tego negatywnie nie odczuwam zwłaszcza w grach. Gdy matryca ma odświeżanie ekranu 120-144 Hz i więcej, to już samo tak szybkie/wysokie odświeżanie robi ok 90-95% roboty jaką wykonuje synchronizacja Free-Sync (AMD), czy G-Sync ( Nvidia). Skoro tak, to nie widzę sensu dopłaty aż ok 800-1000 zł do monitora z G-Sync, gdyż jest to moim zdaniem nabieranie ludzi i naciągani ich na kasę! Oczywiście macie prawo się w tej kwestii nie zgodzić…
Jeśli chodzi o kwestię równomierności podświetlenia matrycy, to także jest bardzo dobrze co widać na poniższych zdjęciach.
Podsumowanie
W skali 1-10 monitor oceniam na 9.
Zalety:
- matowa matryca MVA, która charakteryzuje się bardzo dobrą jakością odwzorowania kolorów jak i szerokimi kątami widzenia, choć jest nieco gorzej niż na matrycach typu IPS/PLS
- bardzo dobra jakość wykonania monitora – użyte materiały sprawiają wrażenie solidnych
- świetny deisgn, który bardzo pozytywnie wyróżnia się na tle konkurencji
- eleganckie podświetlenie LED, która ma jednak pewne wady – więcej poniżej w podsumowaniu
- opcja redukcji migotania obrazu, która realnie działa dzięki czemu nasze oczy wolniej się męczą
- rozdzielczość 2k, 144 Hz, 4ms, matryca MVA w rozmiarze 32″ oraz zakrzywiony ekran – jak się okazało, to bardzo dobre połączenia dla wymagających graczy
- dobra cena na tle konkurencji ok 1850 zł – gdzie za monitor o takich samych parametrach kupimy za ok 2600zł – a wiec firma AOC pokazała, że da się!
- bogata liczba złączy – dla większości użytkowników powinno ich wystarczyć
- dobrej jakości głośniki do podstawowych celów np. gra w gronie znajomych/kumpli, czy słuchanie czegoś w tle podczas wykonywania innych czynności/prac w pokoju
Wady:
- ubogie podświetlenie LED na zewnątrz monitora – mamy tylko 3 kolory do wyboru, których intensywność świecenia w trybie silnym jest mało zadowalająca
- dla niektórych brak matrycy IPS/PLS – zastosowano matrycę MVA
- dla niektórych wielkość monitora nie każdy ma miejsce na biurku na tak wielki ekran – ale dostępne są także mniejsze monitory w ofercie tego producenta
A co Wy sądzicie drodzy czytelnicy o tym monitorze? Piszcie w komentarzach.
0 komentarzy