Witam serdecznie.

Zapraszam do rankingu nowych zasilaczy komputerowych najlepszych moim zdaniem pod kątem cena/wydajność/jakość wykonania. Ceny wszystkich podzespołów komputerowych stale się zmieniają, dlatego podaję przy każdej cenie +/-.

Zasilacz jest jednym z najważniejszych podzespołów komputerowych i niestety dość często jest bagatelizowany przez osoby składające/kupujące komputery. Zasilacz odpowiada za stabilną pracę wszystkich podzespołów w PC. Dlatego też unikajcie zasilaczy z tzw. Czarnej listy. Wystarczy, że wpiszecie w wyszukiwarkę: czarna lista zasilaczy komputerowych, to się dowiecie, które modele lepiej omijać  z daleka – ja tutaj ich nie będę podawał, aby nie powielać stale tego samego.

Markowe BUBLE, których najlepiej unikać:

Poza zasilaczami (PSU) z tzw. czarnej listy, występują także pułapki w postaci modeli sprzedanych pod znanymi i renomowanymi markami. Chodzi o to, że zasilacze, które mają odpowiedni certyfikat sprawności, odpowiednie zabezpieczenia (niestety często tylko w teorii), renomowaną markę i dobrą cenę, są czasem po prostu dobrze ukrytymi bublami jak cała reszta z czarnej listy zasilaczy!

Dlatego też na podstawie dostępnych w internecie testów niezależnych fachowców od zasilaczy, jak Łukasz Sierant, Blackwhite, czy inni podaję poniżej modele PSU jakich lepiej unikać.

1. zasilacze Aerocool KCAS

  1. zasilacz Aerocool KCAS-400 (AEROKCAS-400) 
  2. zasilacz Aerocool KCAS-500 (AEROKCAS-500)
  3. zasilacz Aerocool KCAS-600 (AEROKCAS-600)
  4. zasilacz Aerocool KCAS-700 (AEROKCAS-700) 
  5. zasilacz Aerocool KCAS-800W (AEROKCAS-800P-DC-DC)
  6. zasilacz Aerocool KCAS-1000 (AEROKCAS-1000) 

Zasilacze z serii KCAS to jednostki wykonane z kiepskich jakościowo chińskich kondensatorów, do tego dochodzi słaba jakość lutowania oraz kiepska grupowa regulacja napięć. Nawet jakość wykonania blachy jest słaba, gdyż blacha jest zbyt cienka i niskiej sztywności. Poza tym występuje niestabilne trzymanie napięć na linii +12V i  niedziałające lub działające bardzo słabo zabezpieczenia OPP (zabezpieczenie przeciw przeciążeniowe) i UVP (zabezpieczenie przed zbyt niskim napięciem). Kultura pracy także nie jest dobra, jest cicho jedynie podczas niskich obciążeń.

2.zasilacze XFX Core XT

  1. XFX 400W Core XT (P1-400B-XTFR)
  2. XFX 500W Core XT (P1-500B-XTFR)
  3. XFX 600W Core XT (P1-600B-XTFR)

Firma XFX znana jest z tego, że sprzedaje zasilacze Seasonic pod swoim logo (po niższej cenie), niestety mają także w swojej ofercie kilka bubli. PSU z serii Core XT, to jednostki oparto o słabej jakości kondensatory oraz niedziałające lub zbyt wysoko ustawione zabezpieczenie przeciw przeciążeniowe. Skutkuje to tym, że PSU można przeciążyć bardzo mocno do momentu, aż się spali! Producent nie umieścił tutaj także zabezpieczenia OTP (zabezpieczenie termiczne). Warto dodać, iż jednostka ta nie trzyma napięć wychodząc poza normę ATX w testach Crossload. Do tego jakość lutowania jest słaba oraz brakuje w sekcji filtra EMI po stronie pierwotnej.

3.zasilacz Chieftec ECO 

  1. Chieftec 400W GPE-400S
  2. Chieftec 500W GPE-500S
  3. Chieftec 600W GPE-600S
  4. Chieftec 700W GPE-700S

“Główny kondensator (jak i dość znaczna część innych) to Teapo, czyli capy, które spotkamy w praktycznie każdym zasilaczu ze średniej półki cenowej (oczywiście jest także trochę kondensatorów najniższego sortu). Zasilacz wychodzi poza normy ATX w testach Crossload (ale w sumie takie zachowanie charakteryzuje znaczną część „grupówek”, o czym pisałem wyżej). Generalnie napięcia podczas zwyczajnego użytkowania przedstawiają się okej, jedynie martwi mnie linia 5V, gdyż ma tendencję do „uciekania”, tętnienia także w normach.”

źródło: https://zalecane.pl/zasilacze-komputerowe-za-200-zl/?fbclid=IwAR3DBwDaAX7HRenfKbjDLEjXGaQLMS9-Jz8rW4vRapKCGUZtHqc4qeoyI-g

4.zasilacz Be Quiet! System Power 9

  1. Be Quiet! System Power 9 400W (BN245)
  2. Be Quiet! System Power 9 500W (BN246)
  3. Be Quiet! System Power 9 600W (BN247)
  4. Be Quiet! System Power 9 700W (BN248)

Jest to najtańszy zasilacz od renomowanej niemieckiej marki Be Quiet! Niestety nie jest to zbyt udany model PSU, choć tragedii też nie ma jak w wyżej wymienionych propozycjach. Dostajemy duży rozrzut jakościowy zastosowanych kondensatorów: od najgorszych bez jakiejkolwiek nazwy, do capów wliczanych w Tier 1. Napięcia oraz tętnienia stoją na dobrym poziomie. Wszystkie zabezpieczenia działają prawidłowo. Wentylator oparty jest o łożysko ślizgowe,  jest bardzo cichy dzięki niskiej prędkości obrotowej, ale to skutkuje bardzo wysokimi temperaturami wnetrza PSU.

Wysokie temperatury bez wątpienia przełożą się to na żywotność zasilacza, gdyż kondensator główny jest certyfikowany do pracy w maksymalnie 85 stopniach Celsjusza. Pomimo wysokiej kultury pracy, dobrych napięć i tętnień zasilacza nie polecę. Kupując go dostajemy bardzo duży rozrzut jakościowy w zakresie kondensatorów, a sama żywotność jednostki stoi pod sporym znakiem zapytania.

źródło: https://zalecane.pl/zasilacze-komputerowe-za-200-zl/?fbclid=IwAR3DBwDaAX7HRenfKbjDLEjXGaQLMS9-Jz8rW4vRapKCGUZtHqc4qeoyI-g

Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze zasilacza do komputera?

Poniżej podaję Wam najważniejsze kwestie na jakie moim zdaniem należy zwrócić uwagę przy wyborze odpowiedniego do naszych potrzeb zasilacza. Tych istotnych kwestii jest jeszcze trochę więcej, jednak nie są one aż tak bardzo ważne dla osób mało obeznanych w sprzęcie komputerowym.

  1. producent/firma zasilacza
  2. moc i pobór prądu
  3. certyfikat sprawności
  4. rodzaj okablowania
  5. długość gwarancji, jej rodzaj oraz sposób realizacji

1. Producent / firma zasilacza

Zasilacze mało znanych firm lub tzw. NO NAME nie mają w większości żadnych zabezpieczeń antyprzepięciowych, antyzwarciowych itp, więc gdy pójdzie nieco większe/słabsze napięcie w gniazdku, to zasilacz je przepuści, a wtedy awarii ulegnie część lub większość naszych podzespołów. Ponadto tanie zasilacze nie trzymają odpowiedniego dla podzespołów napięcia, co skutkuje spadkami wydajności naszego kompa podczas obciążenia.

2. Moc i pobór prądu

Gdy zasilacz pracuje na 50-70% swojej mocy, to są to jego optymalne wartości, które nie wpływają negatywnie na jego żywotność i kulturę pracy. Ponadto przy wspomnianym wyżej obciążeniu zasilacze uzyskują swoje najlepsze właściwości, czyli np. sprawność. Jeżeli mamy zasilacz 600 W, a nasze podzespoły zużywają podczas obciążenia 300-450 W, to jest wydajnie i cicho. 

Jak sprawdzić ile faktycznie zużywa prądu mój komputer?

Wystarczy kupić dowolny miernik energii elektrycznej/watomierz (koszt 30-50zł) i podłączamy naszego PC-ta do miernika, odpalamy jakąś gierkę lub rendering i sprawdzamy pobór prądu.

Jeżeli kupimy zasilacz o mocy np. 800 W to nie oznacza, że tyle prądu będzie pożerał – pobierze tylko tyle, ile potrzebują w danej chwili nasze podzespoły! Jeśli nie wiecie, jaka moc zasilacza jest wam potrzebna, to wpisujecie w google: “kalkulator mocy zasilaczy” i wybieracie, który wam odpowiada, podajecie w nim swoje podzespoły, a kalkulator wszystko Wam policzy. Pamiętajcie, że kalkulator podaje wartość zawyżoną średnio o 5-10% niż realnie jest potrzebna!

3. Certyfikat sprawności

Warto kupować tylko te zasilacze, które mają certyfikat sprawności co najmniej 80 PLUS. Przy wyborze ważna jest także sprawność, która mówi nam o tym, ile prądu pobieranego przez zasilacz z gniazdka trafia do naszych podzespołów, a ile mamy straty w postaci ciepła. np. zasilacz o sprawności 85%, przy 230V i obciążeniu na poziomie 20-100% ma 15% straty.

W  kwestii sprawności należy się kierować zdrowym rozsądkiem. Zasilacze o bardzo wysokiej sprawności są drogie np. klasa Titanium/Platinum, a oszczędność na zużytej energii za ich sprawą będzie stosunkowo niewielka, w stosunku do kwoty, jaką należy przeznaczyć na zakup takiego zasilacza, dlatego najlepszym wyborem pod kątem cena/wydajność jest certyfikat sprawności Silver, a czasem i Gold.

4. Rodzaj okablowania

Należy zwrócić uwagę także na okablowanie, a przede wszystkim na to, czy np. danych kabli wystarczy do naszych podzespołów.

Okablowanie w zasilaczach dzielimy na:

  • Modularne  w takim zasilaczu poszczególne kable możemy odpiąć od niego, a co za tym idzie -mamy większy porządek w obudowie. Przeważnie są one nieco droższe niż wersje niemodularne.
  • Semi-modularne lub pół-modularne – część kabli jest doczepiona na stałe np. 24 pin, a pozostała część jest odczepiana.
  • Niemodularne – kabli od zasilacza nie możemy odpinać.
  • Eleganckie wizualnie okablowanie – w niektórych modelach zasilaczy producenci dostarczają eleganckie kable, które można dokupić osobno, jednak są one dość drogie. W standardzie takowe kable dodaje np. Corsair w modelach RMX 750W i 850W White – jak pewnie się domyślacie te kabelki są w kolorze białym

5. Długość gwarancji, jej rodzaj oraz sposób realizacji

Należy pamiętać przy wyborze odpowiedniego zasilacza o długości i rodzaju gwarancji. Przede wszystkim dlatego, aby w sytuacji awarii zasilacza, nie trzeba było na niego czekać po 4-6 tygodni! Obecnie bardzo wielu producentów daje 5 lat gwarancji, a często przy lepszych modelach nawet i 10-12 lat np. firmy SeaSonic i Corsair dają po tyle gwarancji na swoje topowe zasilacze.

Przy wyborze danego modelu zasilacza warto zwrócić uwagę na to, z jakim rodzajem gwarancji mamy do czynienia – czy to jest gwarancja producenta, czy sprzedawcy.

  • gwarancja sprzedawcy – gdy mamy do czynienia z taką gwarancją, to sklep, który sprzedaje dany zasilacz realizuje naprawę poprzez swój serwis w porozumieniu z oficjalnym dystrybutorem, który posiada dostęp do części zamiennych. Jeśli jest to możliwe przedmioty są naprawiane, jeśli nie, wtedy sprzęt zostaje wymieniony na nowy w pełni sprawny. Jest to wszystko realizowane na terenie kraju gdzie kupiliśmy dany sprzęt, a więc czas takiej czynności wynosi najczęściej 1-2 tygodni – czyli stosunkowo szybko.
  • gwarancja producenta – to producent odpowiada za dany sprzęt, a sklep jedynie pośredniczy w transakcji pomiędzy klientem a producentem. Warto się dowiedzieć przed kupnem, który z producentów zasilaczy posiada serwis realizowany na terenie danego kraju gdzie przebywamy, abyśmy nie musieli czekać na rozpatrzenie reklamacji/naprawy gwarancyjnej 3-4 tygodnie lub dłużej, gdy sprzęt będzie musiał być wysłany za granicę do autoryzowanego serwisu producenta. Obecnie firmy BeQuiet, SilentiumPC oraz Corsair posiadają sprawny serwis producenta realizowany w Polsce.

UWAGA!

Gdy klikniecie na daną nazwę zasilacza, to wtedy przenosi Was na porównywarkę cen www.ceneo.pl, gdzie dany produkt dostępny jest w różnych sklepach. Gdy kliknięcie w dany sklep z danym zasilaczem, to ja dostaję parę groszy. Dzięki temu mam kilka złotych miesięcznie na koszty, które ponoszę z tytułu prowadzenia tejże strony. Z góry dziękuję za klikanie!

Polecane zasilacze komputerowe:

400-450 Watt

Ne opłaca się kupować zasilaczy o mocy 400-450W, gdyż zaledwie w tej samej cenie lub minimalnie wyższej są dostępne zasilacze o mocy 500-550W.

500-550 Watt

– certyfikat sprawności 80 PLUS BRONZE

  1. zasilacz SilentiumPC Vero L3 500W (SPC265) +/- 210zł

– certyfikat sprawności 80 PLUS SILVER

  1. BRAK ciekawych modeli

– certyfikat sprawności 80 PLUS GOLD

  1. zasilacz SilentiumPC Supremo L2 V2550W (SPC139) +/- 270zł
  2. zasilacz SilentiumPC Supremo M2 550W (SPC140) – pół modularny +/- 300zł
  3. zasilacz Chieftec 550W (GDP-550C) – pół modularny +/- 300zł
  4. zasilacz be quiet! PURE POWER 11 CM 500W (BN297) – pół modularny +/- 350zł
  5. zasilacz XFX TS 550W (P1-550G-TS3X) +/- 370zł
  6. zasilacz Thermaltake Toughpower 550W – pół modularny +/- 370zł

– certyfikat sprawności 80 PLUS PLATINUM / TITANIUM

  1. zasilacz SeaSonic Focus Plus 550W (SSR-550PX) – w pełni modularny +/- 500zł
  2. zasilacz be quiet! Straight Power 11 550W (BN305) – w pełni modularny +/- 500zł

600-650 Watt

– certyfikat sprawności 80 PLUS BRONZE

  1. zasilacz SilentiumPC Vero L3 600W (SPC266) +/- 230zł
  2. zasilacz SilentiumPC Vero M3 600W (SPC268) – pół modularny +/- 260zł

– certyfikat sprawności 80 PLUS SILVER

  1. Brak opłacalnych modeli

– certyfikat sprawności 80 PLUS GOLD

  1. zasilacz SilentiumPC Supremo FM2 650W (SPC168) – w pełni modularny +/- 400zł
  2. zasilacz Corsair TX650M CP-9020132-EU (CP9020132EU)pół modularny +/- 400zł
  3. zasilacz  Antec EarthWatts Gold Pro 650W (EA650G) – pół modularny +/- 400zł
  4. zasilacz be quiet! Pure Power 11-CM 600W (BN298) – pół modularny +/- 400zł
  5. zasilacz Thermaltake Toughpower Grand RGB 650W – w pełni modularny +/- 450zł
  6. zasilacz Corsair RM650 CP-9020194-EU 650W – w pełni modularny +/- 470zł
  7. zasilacz XFX Black Edition XTR 650W (P1-650B-BEFX) – w pełni modularny +/- 500zł

– certyfikat sprawności 80 PLUS PLATINUM / TITANIUM

  1. be quiet! Straight Power 11 650W 80 Plus Platinum (BN306) – w pełni modularny +/- 570zł
  2. zasilacz SeaSonic PRIME 650W (SSR-650PD) – w pełni modularny +/- 750zł
  3. zasilacz be quiet! Dark Power Pro P11 650W (BN251) – pół modularny +/- 750zł
700-750 Watt

– certyfikat sprawności 80 PLUS BRONZE

  1. zasilacz SilentiumPC Vero M3 700W (SPC269) +/- 300zł
  2. zasilacz MODECOM Volcano 750W – pół modularny +/- 300zł
  3. zasilacz Thermaltake Smart 730W (SPS-730MPCBEU) i pół modularny +/- 350zł

– certyfikat sprawności 80 PLUS SILVER

  1. Brak opłacalnych modeli

– certyfikat sprawności 80 PLUS GOLD

  1. zasilacz SilentiumPC Supremo FM2 750W (SPC169) – w pełni modularny +/- 420zł
  2. zasilacz be quiet! Pure Power 11 CM 700W (BN299) – pół modularny +/- 480zł
  3. zasilacz Gigabyte AORUS GP-AP750GM 750Ww pełni modularny +/- 500zł
  4. zasilacz Thermaltake Toughpower Grand RGB 750W – w pełni modularny +/- 520zł
  5. zasilacz SeaSonic Focus Plus 750W (SSR-750FX) – w pełni modularny +/- 600zł
  6. zasilacz Corsair RM750x 750W (CP9020179-EU) – w pełni modularny +/- 620zł
  7. zasilacz be quiet! Straight Power 11 750W (BN283) – w pełni modularny +/- 620zł
  8. zasilacz Corsair RM750x 750W (CP9020155EU) White – w pełni modularny + eleganckie białe kable +/- 650zł

– certyfikat sprawności 80 PLUS PLATINUM / TITANIUM

  1. zasilacz Corsair HX 750W (CP-9020137-EU) – w pełni modularny +/- 750zł
  2. zasilacz SeaSonic PRIME Platinum 750W (SSR-750PD) – w pełni modularny +/- 800zł
  3. zasilacz be quiet! Dark Power Pro P11 750W (BN252) – pół modularny +/- 800zł
800-850 Watt

– certyfikat sprawności 80 PLUS BRONZE

  1. zasilacz Thermaltake Smart Pro RGB 850W (PSSPR0850FPCBEUR) – pół modularny +/- 550zł

– certyfikat sprawności 80 PLUS SILVER

  1. Brak sensownych propozycji!

– certyfikat sprawności 80 PLUS GOLD

  1. zasilacz XFX XTR2 850W (P10850XTR2) – w pełni modularny +/- 500zł
  2. zasilacz SeaSonic FOCUS 850W (SSR-850FX) – w pełni modularny +/- 500zł
  3. zasilacz Gigabyte AORUS GP-AP850GM 850W w pełni modularny +/- 580zł
  4. zasilacz Thermaltake Toughpower Grand RGB 850W (PSTPG0850FPCGEUR) – w pełni modularny +/- 600zł
  5. zasilacz Corsair RMX 850 (CP-9020180-EU) – w pełni modularny +/- 650zł
  6. zasilacz be quiet! Straight Power 11 850W (BN284) – w pełni modularny +/- 700zł
  7. zasilacz Corsair RM850x White 850W (CP9020156EU) – w pełni modularny + eleganckie kable +/- 750zł

– certyfikat sprawności 80 PLUS PLATINUM / TITANIUM

  1. zasilacz be quiet! Straight Power 11 850W (BN308) – w pełni modularny +/- 750zł
  2. zasilacz Corsair HX850 (CP-9020138-EU) – w pełni modularny +/- 850zł
  3. zasilacz SeaSonic Focus Plus Platinum 850W (SSR-850PX) – w pełni modularny +/- 800zł
1000-1050 Watt

– certyfikat sprawności 80 PLUS BRONZE

  1. Brak sensownych propozycji!

– certyfikat sprawności 80 PLUS SILVER

  1. Brak sensownych propozycji!

– certyfikat sprawności 80 PLUS GOLD

  1. zasilacz Chieftec Power Smart 1000W (GPS-1000C) – pół modularny +/- 500zł
  2. zasilacz Thermaltake Toughpower 1000W (PS-TPD-1000MPCGEU-1) – pół modularny +/- 700zł
  3. zasilacz be quiet! Straight Power 11 1000W (BN285) – w pełni modularny +/- 850zł
  4. zasilacz Corsair RM1000X 1000W (CP-9020094-EU) – w pełni modularny +/- 850zł
  5. zasilacz SeaSonic PRIME 1000W (SSR-1000GD) – w pełni modularny +/- 900zł

– certyfikat sprawności 80 PLUS PLATINUM / TITANIUM

  1. zasilacz Thermaltake Toughpower Grand Ring 1050W – w pełni modularny +/- 950zł
  2. zasilacz Corsair HX1000 (CP-9020139-EU) – pół modularny +/- 900zł
  3. zasilacz XFX Black Edition XTI 1000W (P1-1000-XTIX) – w pełni modularny +/- 950zł
  4. zasilacz Enermax Platimax  D.F. 1050W– w pełni modularny +/- 1000zł
  5. zasilacz be quiet! Dark Power Pro P11 1000W (BN254) – pół modularny +/- 1100zł
  6. zasilacz SeaSonic PRIME Platinum 1000W (SSR-1000PD) – w pełni modularny +/- 1200zł

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

jedenaście + 18 =