Witam,

zapraszam do krótkiego poradnika odnośnie najważniejszych informacji o procesorach AMD Ryzen. Miłej lektury. Jeśli jakiejś info pominąłem, to dajcie znać w komentarzach. Z góry dzięki.

  1. Procesory AMD Ryzen 1 i 2 generacji miały problemy z pamięciami o taktowaniu  3000 MHz i wyżej. Dotyczyło to przede wszystkim niedopracowanych Biosów na płytach głównych. Obecnie ten problem praktycznie nie występuje.
  2. Wszystkie procki Ryzen zyskują sporo na wydajności w połączeniu z pamięciami RAM o wysokim taktowaniu np. 3000 MHz i wyżej.
  3. AMD Ryzen 3 gen. uzyskują maksymalną wydajność w połączeniu z pamięciami o taktowaniu 3600-3800 MHz. Powyżej prędkości 3800 MHz, zamiast przyspieszyć, to Ryzeny zwalniają, gdyż wynika to z ich dzielnika pamięci (Infiniti Fabric), który zmienia się wówczas z 1 na 2 i dlatego następuje zmniejszenie wydajności RAMu. Aby dane pamięci RAM działały prawidłowo z wysokimi prędkościami, to potrzebna jest płyta główna, która wspiera taktowanie pamięci np. 3800 MHz. W przeciwnym wypadku, prędkość danych Ramów zostanie ograniczona do najwyższej prędkości obsługiwanej przez daną płytę, np. 2400-2600 MHz.
  4. Ryzeny nie zawsze dobrze działają z obsadzonymi 4 bankami pamięci RAM – zwłaszcza 1 i 2 gen Ryzenów, dlatego najlepiej stosować dual channel np. 2x8GB lub 2x16GB.
  5. Maksymalne bezpieczne napięcie Vcore dla Ryzenów po podkręcaniu, do używania kompa 24h na dobę, wynosi 1,440-450V.
  6. Ryzeny, które posiadają zintegrowaną grafikę (oznaczone literką G) działają inaczej, niż procki Intela z integrą. Mianowicie, gdy mamy dany procek Ryzen G, i do tego włożymy dowolną grafikę do portu pciex, to wówczas prędkość szyny pciex zmniejsza się z x16 do x8, obniżając tym samym wydajność danej karty graficznej. Co prawda spadek wydajności w przypadku posiadania średniej klasy karty graficznej  będzie marginalny (1-3%)np. Grafiki pokroju RTX 2060 i słabsze, to z kolei w przypadku najmocniejszych GPU na rynku np. RTX 2080 Super, czy 2080 Ti, ten spadek wydajności będzie już bardziej widoczny – średnio 10-15% mniej na pciex x8.
  7. Procesory z serii Threadripper 1 i 2 generacji słabo nadają się do grania! Nie bez powodu ich ceny bardzo niskie. Co prawda da się na nich grać, ale wydajność tych procesorów w rozgrywce przy danej karcie graficznej jest niższa średnio o 15-30% (w zależności od danej gry) w porównaniu do standardowych procesorów AMD Ryzen, czy do procków Intela. Natomiast CPU Threadrippery 3 generacji, w grach sprawdzają się znacznie lepiej, niż ich starsze odpowiedniki, więc są one dobrym wyborem zarówno do zastosowań profesjonalnych jak i do gier.

Polecam zerknąć do najnowszego rankingu procesorów:

Ranking procesorów – czerwiec/lipiec 2020: Jaki procesor najlepszy w danej cenie?!


2 komentarze

Kamil · 04/03/2021 o 15:52

Czy są jakieś istotne informacje o procesorach Intela tak jak w tym artykule o AMD?

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

19 + 1 =