Witam serdecznie.

Zapraszam do poradnika odnośnie wyboru odpowiedniego dla naszych potrzeb monitora. Dowiecie się wielu ciekawych rzeczy, także zapraszam do lektury. Pamiętajcie, że ceny monitorów jak i wszystkich pozostałych podzespołów oraz akcesoriów komputerowych, stale się zmieniają, dlatego przy cenie podaję +/- .

Na co należy zwrócić uwagę wybierając monitor ?

 1. Przekątna, rozdzielczość i proporcje ekranu
 2. Rodzaj matrycy
 3. Odświeżanie ekranu
 4. Czas reakcji plamki
 5. Jasność, rodzaj podświetlenia, równomierność podświetlenia
 6. Ergonomia, pivot, VESA (montaż ścienny)
 7. Złącza w monitorze
 8. Dodatkowe warte uwagi funkcje
 9. Polecane monitory w danej cenie

Przekątna, rozdzielczość i proporcje ekranu

Najmniejsze monitory i zarazem najbardziej przystępne cenowo, to modele o przekątnej 19,5-20 cali. Będą one wystarczające do pracy w aplikacjach tekstowych, czy przeglądania internetu. O wielkości monitora, który się kupuje, decyduje w dużej mierze ilość miejsca na biurku, odległość w jakiej będziesz przed nim siedział, charakter stanowiska komputerowego, a także to czy chciałbyś na przykład stworzyć stanowisko dwu-monitorowe.

Najlepiej wybrać monitor o przekątnej 24″-25″ lub większy. Komfort pracy przy tak dużej powierzchni ekranu jest zdecydowanie lepszy. Największe ekrany, powyżej 30 cali, sprawdzą się z kolei najlepiej w profesjonalnych zastosowaniach, pracach graficznych, czy edycji wideo. Także w grach sprawdzają się bardzo dobrze np. 32 cale 2k, MVA, 144Hz.

Natomiast wybór optymalnej rozdzielczości zależy od przekątnej, a także proporcji ekranu. Najpopularniejsze są  monitory o proporcjach 16:9 i rozdzielczości Full HD (FHD 1920×1080 pikseli). Przy proporcji ekranu 16:10 rozdzielczość zwiększa się do 1920×1200 pikseli. Z kolei największą przestrzeń oferuje monitor o rozdzielczości 3840×2160 pikseli (4k).

Bardzo duża liczba pikseli np. w 4k oznacza, że można wyświetlić obok siebie dwa pełnowymiarowe okna (np. przeglądarki, czy arkuszy kalkulacyjnych), co zwiększa znacząco komfort pracy. W przypadku gier monitory 2k, czy 4k oferują znacznie szersze pole widzenia oraz znacznie lepszą jakość kolorów, gdyż obraz ma większą ilość pikseli. np. monitor 27″ FHD konta monitor 27″ 2k – jakość obrazu na monitorze 2k o tej samej wielkości będzie znacznie lepsza przez większe zagęszczenie pikseli na tej samej powierzchni. Większe upakowanie pikseli powoduje, że obraz jest bardziej nasycony barwami, kolory są bardziej ostre i wyraziste przez co obraz jest piękniejszy.

Rodzaj matrycy

Przy wyborze matrycy warto wybierać te, które mają matową powłokę, ponieważ to redukuje odbicia światła z zewnątrz.

Najczęściej stosowane typy matryc to:

Matryce typu TN, TFT najczęściej stosowane są w monitorach najtańszych. Ich najważniejszą zaletą poza ceną jest bardzo niski czas reakcji plamki. Matryce te cechują się jednak słabym odwzorowaniem kolorów, mniej równomiernym podświetleniem oraz wąskimi kątami widzenia, 150-160 stopni. Wyjątkiem może być monitor profesjonalny z matrycą TN, który dysponuje dodatkowymi technologiami poprawiającymi jakość kolorów, jednak zwykle pod względem cenowym są one mało opłacalne.

Matryce typu VA, AHVA, AMVA, MVA, MVA+,WVA, PVA, S-PVA – oferują znacznie lepsze parametry obrazu niż matryce TN – wyższy kontrast, szerokie kąty widzenia, czas reakcji na poziomie 5-8 ms oraz lepiej odwzorowane kolory. Polecane są do prostych prac graficznych, edycji filmów, zdjęć oraz do gier.

Powyższe matryce mają mniejsze problemy z nierównomiernym podświetleniem obrazu, niż ma to miejsce w monitorach na matrycach IPS i ich pochodnych.

Matryce IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA – odznaczają się bardzo dobrą jakością i odwzorowaniem kolorów oraz szerokimi kątami widzenia – 178 stopni, dzięki czemu obraz jest czytelny przy każdym ustawieniu ekranu. Ponadto czas reakcji matrycy jest na dobrym poziomie, bo wynosi przeważnie 4-5 ms. Polecane są do zaawansowanych prac graficznych, edycji filmów, zdjęć i do gier komputerowych. Monitory z tymi matrycami są często najdroższe i to jest ich największy minus, ale jakość niestety kosztuje.

Poza tym, czasem występuje nierównomierne podświetlenie matrycy. Nie jest to regułą – bardziej zależy to od konkretnej sztuki i od danego modelu. Dlatego też zaraz po zakupie albo od razu w sklepie warto to sprawdzić.

Odświeżanie ekranu

Częstotliwość odświeżania – “to ilość obrazów wyświetlanych na ekranie monitora w ciągu jednej sekundy, wyrażana w hercach (Hz).” Inaczej mówiąc, informuje nas o tym, jak często w ciągu sekundy odświeżany jest obraz. W monitorach LCD standardowa wartość to 60 Hz a czasem także 75 Hz. Matryce o odświeżaniu 120-165 Hz oferują dużo bardziej płynny obraz w porównaniu do monitorów 60-75 Hz, dzięki czemu oczy wolniej nam się męczą oraz mamy lepszą płynność widoczną nawet na pulpicie, a tym bardziej w grach.

Czas reakcji plamki

To jedna z ważniejszych cech, na jaką trzeba zwrócić uwagę, jeśli szuka się monitora do gier lub oglądania filmów akcji. Czas reakcji plamki decyduje o występowaniu tzw. efektu smużenia. Im wartość jest niższa, tym efekt smużenia jest mniej widoczny. Parametr ten jest podany w milisekundach (ms), co oznacza, że im mniejsza wartość, tym “szybszy” jest ekran monitora.

Najlepsze monitory charakteryzują się czasem reakcji plamki nawet poniżej 1 milisekundy, jednak do gier jak i do większości innych zastosowań w zupełności wystarczy czas reakcji na poziomie 4-5 ms. Powiem szczerze, że ciężko odczuć różnice między czasem reakcji w monitorze 1 ms a 5 ms.

Jasność, rodzaj podświetlenia, równomierność podświetlenia

Jasność w specyfikacji technicznej jest podawana w jednostkach cd/m2 (kandela na metr kwadratowy). Przyjmuje się, że optymalną wartością do komfortowej pracy w normalnych warunkach oświetleniowych jest 140 cd/m2. Często jednak monitor ustawiony jest np. blisko okna lub w bardzo jasnym pomieszczeniu. Wówczas przydatny jest panel o zdecydowanie wyższej jasności, np: 300 cd/m2. Wysoka jasność przydatna jest także w grach oraz podczas oglądania filmów.

Do podświetlania matryc w monitorach stosowane są diody LED. Najczęściej stosowane jest tzw. podświetlenie krawędziowe, co oznacza, że diody umieszczone są na krawędziach matrycy. Jest to tańsze rozwiązanie, którego zaletą jest m.in. ograniczenie grubości obudowy. Jego minusem jest niższy kontrast oraz różnice w równomierności podświetlenia w różnych obszarach ekranu. Do większości zastosowań domowych i biurowych jest to jednak w pełni wystarczające rozwiązanie, którego zaletą jest energooszczędność.

Z kolei podświetlenie pełne różni się tym, iż diody podświetlające umieszczone są bezpośrednio za matrycą, co daje efekt w postaci wysokiego kontrastu i równomiernego podświetlenia całej powierzchni. Rozwiązanie to stosowane jest w droższych monitorach.

Ergonomia, pivot, VESA (montaż ścienny)

Jeśli cenimy sobie wygodę pracy, warto zwrócić uwagę na możliwość regulacji położenia ekranu. Regulować można zarówno wysokość jak i kąt nachylenia w przód i tył. Dodatkowym atutem będzie funkcja pivot. Monitor w nią wyposażony można obrócić o 90 stopni, do pionowej pozycji. Jest to szczególnie istotne przy pracy np. na długich plikach tekstowych, czy projektowaniu graficznym.

W danych technicznych monitorów można także znaleźć informację o zgodności z systemem VESA. Oznacza to, że monitor można zamontować na ścianie lub na specjalnym uchwycie. Daje to zacznie większą swobodę przy obracaniu monitora w różnych kierunkach, a także więcej miejsca na biurku.

Złącza w monitorze

Standardem jest obecnie złącze HDMI. Z kolei monitory o odświeżaniu ekranu na poziomie 120-165 Hz posiadają złącze DisplayPort, dzięki któremu można uzyskać realne odświeżanie obrazu na poziomie ponad 100 klatek. Jeśli monitor posiada odpowiednią ilość złączy np. dwa HDMI, to można podłączyć wówczas dwa monitory do jednego komputera.

Przełączanie obrazu pomiędzy poszczególnymi komputerami możliwe jest przyciskami na obudowie lub w menu monitora. Jeśli w swojej pracy często korzystałbyś z przełączania obrazu pomiędzy dwoma komputerami, warto wybrać taki monitor, którzy umożliwia robić szybko i wygodnie. Najlepiej dedykowanymi przyciskami na obudowie.

Oprócz liczby portów istotne jest także ich umiejscowienie. Oprócz złącz wideo może być jeszcze wyjście słuchawkowe oraz hub USB. Dzięki temu dodatkowe urządzenia np. pendrive, czy zewnętrzny dysk twardy można podłączyć bezpośrednio do monitora.

Dodatkowe warte uwagi funkcje

Kupując nowoczesny monitor warto zwrócić uwagę także na poniższe elementy, by monitor posiadał to co nam będzie potrzebne.

Zakrzywiony ekran – coraz więcej monitorów dostępnych na rynku posiada zakrzywiony ekran. I tu pojawia się pytanie, czy to coś realnie daje poza innym wyglądem? Otóż zakrzywienie powoduje realne złudzenie większej głębi otaczającego nas obrazu w grze. Sam sprawdzałem i rzeczywiście przyjemniejsze doznania z rozgrywki są na ekranie zakrzywionym niż płaskim, więc jeśli nie musimy dopłacać za wiele do tej opcji, to warto.

Technologia G-Sync, FreeSync – to synchronizacja obrazu generowanego przez kartę graficzną z wyświetlanym na ekranie monitora. Ma ona na celu redukowanie tzw. mikro zacięć, które występują czasem zwłaszcza na monitorach o matrycach 60 i 75 Hz. Osobiście uważam, że nie ma sensu dopłacać do monitora z G-Sync, no chyba że ktoś ma forsę i chce. A to dlatego, że jak się ma monitor o odświeżaniu 120-144 Hz i już samo to robi 99% tych czynności, jakie ma wykonać G-Sync. Celowo nie wspominam o Free-Sync od AMD, gdyż monitory z nim są w normalnych cenach, więc nie ma problemu z tym.

Funkcja zmniejszająca migotanie ekranu – jest ona różnie nazywana przez danych producentów, ale działa tak samo. Dzięki niej, nasze oczy dużo mniej i wolniej się męczą. Wszystkie nowe monitory bez tej funkcji mniej lub bardziej migotają. Bardzo łatwo to sprawdzić. Wystarczy włączyć aparat w telefonie lub nagrywanie filmu i skierować obiektyw na ekran monitora i wtedy widać jak migocze nasz ekran.

Funkcja redukcji niebieskiego światła – jest ona także różnie nazywana przez danych producentów, ale działa tak samo, a więc redukuje zimne, niebieskie światło jakim jest podświetlana większość monitorów i zmienia je na barwy cieplejsze, które są naturalne dla naszych oczu. Bardzo często możemy poziom redukcji niebieskiego światła dopasować do własnych potrzeb.

Wbudowane głośniki – dają nam możliwość słuchania muzyki i oglądania filmów bez konieczności podłączania zewnętrznych głośników. Monitor może być wyposażony w głośniki o mocy od 1W do 7W.

UWAGA!

UWAGA!

Gdy klikniecie na daną nazwę monitora, to wtedy przenosi Was na porównywarkę cen www.ceneo.pl, gdzie dany produkt dostępny jest w różnych sklepach. Gdy kliknięcie w dany sklep z danym monitorem, to ja dostaję parę groszy. Dzięki temu mam kilka złotych miesięcznie na koszty które ponoszę z tytułu prowadzenia tejże strony. Z góry dziękuję za klikanie!

Polecane monitory do e-sportu, czyli do szybkich gier akcji np. CS GO

Polecane monitory 23-25 cali w rozdzielczości Full HD (FHD) (1920x1080p)

Częstotliwość odświeżania ekranu: 120-180 Hz

rodzaj matrycy: TN,TFT

W tym zestawieniu są monitory zwłaszcza dla fanów szybkich gier FPS oraz dla graczy e-sportowych. Oferują one wyższe odświeżanie obrazu oraz bardzo szybkie matryce o czasie reakcji 0,5-2 ms. Dzięki temu obraz jest bardziej płynny i np. w CS Go nieco szybciej jesteśmy w stanie zareagować niż przeciwnik na monitorze 60-75 Hz. To daje pewną przewagę generalnie i poprawia komfort rozgrywki. Jednak nie spodziewajcie się cudów, że dzięki odświeżaniu 120-240 Hz nagle zaczniecie w FPS-ach zabijać np. jeszcze raz tyle wrogów niż obecnie – to aż tak nie działa niestety.

Dzięki odświeżaniu na poziomie 144 Hz, możemy się cieszyć nie tylko lepszą płynnością obrazu w grach – co widać nawet podczas pracy na pulpicie, przez co oczy wolniej nam się męczą – to jest fakt, bo każdy kto miał styczność na żywo 60 Hz kontra 120/144 Hz, przyzna mi rację!

 1. LG 24GM79-G +/- 850zł
 2. BenQ XL2411P +/- 900zł
 3. AOC G2460PF +/- 950zł
 4. Lenovo Legion y25F +/- 950zł
 5. Asus VG248QE +/- 950zł
 6. Iiyama GB2560HSU-B1 +/- 1000zł

rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

 1. Samsung C24FG73FQUX +/- 1000zł

rodzaj matrycy: IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA

brak modeli na rynku!

Częstotliwość odświeżania ekranu: 200-250 Hz

rodzaj matrycy: TN, TFT

 1. Dell AW2518HF +/- 1400zł
 2. AOC AG251FZ +/-  1400zł
 3. Asus XG258Q +/- 1800zł
 4. AOC AG251FG +/- 1950zł
 5. BenQ ZOWIE XL2546 +/- 2000zł

Polecane monitory 27-28 cali w rozdzielczości FULL HD (FHD) (1920x1080p)

Częstotliwość odświeżania ekranu: 120-180 Hz

rodzaj matrycy: TN,TFT

 1. Acer KG271CBMIDPX +/- 1000zł
 2. AOC G2790PX +/- 1150zł
 3. Iiyama GB2760HSU-B1 +/- 1100zł

rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

 1. AOC AG272FCX +/- 1300zł
 2. MSI Optix MAG271C +/- 1300zł
 3. Samsung C27FG73FQUX +/- 1350zł
 4. Lenovo Y27G +/- 1600zł
 5. Asus ROG XG27VQ +/- 1650zł

rodzaj matrycy: IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA

 1. Nie ma na rynku!

Częstotliwość odświeżania ekranu: 200-250 Hz

rodzaj matrycy: TN, TFT

 1. Acer XF270HAbmidprzx +/- 1500zł
 2. LG 27GK750F-B +/- 1600zł

Polecane monitory 27-28 cali w rozdzielczości WQHD (2k) (2560x1440p)

Częstotliwość odświeżania ekranu: 120-180 Hz

Jak pewnie większość z Was wie, monitory na matrycach TN mają gorsze kąty widzenia oraz gorszą jakość obrazu. Dlatego też w rozdzielczości 2560x1440p (2k)  te minusy powinny być sporo mniej uciążliwe dla odbiorcy, niż na monitorze FHD o tych samych parametrach.

rodzaj matrycy: TN,TFT

 1. Dell S2719DGF +/- 1500zł
 2. HP 27XQ +/- 1600zł
 3. Iiyama GB2760QSU +/- 1650zł
 4. AOC AGON AG271QX +/- 1800zł
 5. Asus MG278Q +/- 1800zł

rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

 1. Samsung C27JG50QQUX +/- 1350zł
 2. AOC AG273QCX +/- 1950zł
 3. MSI Optix MPG27CQ +/- 2100zł
 4. Samsung C27HG70 +/- 2200zł

rodzaj matrycy: IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA

 1. Asus MG279Q +/- 2200zł
 2. Acer Predator XB271HUBMIPRZ +/- 2450zł
 3. AOC AGON AG271QG +/- 2900zł
 4. ASUS PG279Q +/- 3050zł

Widać wyraźnie, że ceny są generalnie bardzo wysokie za matrycę o odświeżaniu 144-165 Hz w rozdzielczości 2K w stosunku do 2K na 60-75 Hz. Czy warto dopłacić ok 1000 zł za monitor w 2k 144 Hz na IPS/PLS w stosunku do 60-75 Hz ? Moim zdaniem jak najbardziej, jednak dopłata do 144 Hz względem 60 Hz w 2k powinna wynosić max 500 zł. Niestety póki co jest jak jest i nic się na to nie poradzi.

Polecane monitory 28-35 cali w rozdzielczości WQHD (2k) (2560x1440p)

Częstotliwość odświeżania ekranu: 100-180 Hz

rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

 1. AOC CQ32G1 +/- 1550zł
 2. AOC Agon AG322QC4 +/- 1900zł 
 3. MSI Optix AG32CQ +/- 2100zł
 4. BenQ EX3203R +/- 2100zł
 5. ASUS ROG XG32VQ +/- 2400zł
 6. Asus ROG XG32VQR +/- 2700zł

rodzaj matrycy: IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA

 1. Aorus AD27QD +/- 2500zł

Polecane monitory 28-35 cali w rozdzielczości UHD (4k) (3840x2160p)

Częstotliwość odświeżania ekranu: 100-180 Hz

rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

 1. Acer Predator XB273K +/- 5000zł

Polecane monitory do pracy profesjonalnej 

Monitory do pracy profesjonalnej różnią się tym od monitorów do innych zastosowań, że są wstępnie skalibrowane w taki sposób, aby wyświetlany obraz był jak najbardziej zbliżony do rzeczywistego. Poza tym mają zdecydowanie większe pokrycie palet sRGB oraz Adobe RGB są więc wybierane najczęściej przez np. grafików komputerowych, czy fotografów zawodowych. 

Polecane monitory 21-22 cali w rozdzielczości Full HD (FHD) (1920x1080p)

Nie opłaca się kupować monitorów w rozmiarze 19-22 cale, ponieważ w tej samej cenie lub minimalnie wyższej są dostępne modele w rozmiarze 23-25 cali.

Polecane monitory 23-25 cali w rozdzielczości Full HD (FHD) (1920x1080p)

Częstotliwość odświeżania ekranu: 60-75 Hz

rodzaj matrycy: TN,TFT

 1. BRAK opłacalnych modeli

rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

 1. ASUS VP247HA +/- 500zł

rodzaj matrycy: IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA

 1. Dell E2418HN +/- 550zł
 2. Lenovo ThinkVision T24i-10 +/- 650zł
 3. Dell U2412M +/- 800zł
 4. Philips 240B7QPJEB/00 +/- 750zł

Polecane monitory 26-28 cali w rozdzielczości Full HD (FHD) (1920x1080p)

Częstotliwość odświeżania ekranu: 60-75 Hz

rodzaj matrycy: TN,TFT

 1. BRAK opłacalnych modeli

rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

 1. Iiyama XB2783HSU-B3 +/- 850zł

rodzaj matrycy: IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA

 1. Philips 276E9QJAB/00 +/- 700zł
 2. AOC I2790VQ +/- 800zł
 3. Lenovo ThinkVision T27i +/- 900zł

Polecane monitory 26-28 cali w rozdzielczości WQHD (2k) (2560x1440p)

Częstotliwość odświeżania ekranu: 60-75 Hz

rodzaj matrycy: TN,TFT

 1. BRAK opłacalnych modeli

rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

 1. Samsung CJG50 +/- 1350zł

rodzaj matrycy: IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA

 1. Lenovo P27h-10 +/- 1400zł
 2. AOC Q2790PQU/BT +/- 1400zł
 3. BenQ PD2700Q +/- 1400zł
 4. Philips 272B7QPJEB +/- 1400zł
 5. ASUS PB278QR +/- 1400zł
 6. Acer BE270UBMJJPPRZX +/- 1450zł

Poniższe modele są typowe dla wymagających grafików komputerowych i fotografów, gdyż jakość odwzorowania kolorów jest jak najbardziej zbliżona do rzeczywistych barw.

 1. Dell U2717D +/- 1700zł
 2. ASUS ProArt PA27AC +/- 2900zł
 3. NEC MultiSync EA271U +/- 3700zł
 4. Eizo EV2780-BK +/- 3900zł

Polecane monitory 26-28 cali w rozdzielczości UHD (4k) (3840x2160p)

Częstotliwość odświeżania ekranu: 60-75 Hz

rodzaj matrycy: TN,TFT

 1. Samsung U28E590DS +/- 1250zł
 2. Philips 288P6LJEB/00 +/- 1500zł
 3. Samsung U28H750 +/- 1600zł
 4. ASUS PB287Q +/- 1600zł

rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

 1. Brak modeli

rodzaj matrycy: IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA

 1. Philips 272P7VPTKEB +/- 1500zł
 2. Iiyama XUB2792UHSU-B1 +/- 1700zł
 3. HP ENVY 27S +/- 1850zł
 4. BenQ PD2700U +/- 2100zł
 5. Acer ProDesigner PE270K +/- 3100zł

Polecane monitory 29-32 cali w rozdzielczości WQHD (2k) (2560x1440p)

Częstotliwość odświeżania ekranu: 60-75 Hz

rodzaj matrycy: TN,TFT

 1. Brak modeli

rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

 1. BenQ EW3270U +/- 1700zł
 2. Philips BDM3270QP2 +/- 1700zł
 3. HP Pavilion Gaming 32″ 3BZ12AA +/- 1700zł
 4. ASUS PB328Q +/- 2000zł

rodzaj matrycy: IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA

 1. Brak modeli

Polecane monitory 29-32 cali w rozdzielczości UHD (4k) (3840x2160p)

Częstotliwość odświeżania ekranu: 60-75 Hz

rodzaj matrycy: TN,TFT

 1. Brak modeli

rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

 1. Samsung U32J590 +/- 1350zł
 2. Iiyama X3272UHS-B1 +/- 1700zł
 3. Samsung LU32H850 +/- 2200zł

rodzaj matrycy: IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA

 1. BenQ PD3200U +/- 2800zł
 2. Acer ProDesigner PE320QK +/- 3550zł
 3. ASUS PA328Q +/- 4600zł

Polecane monitory do gier i podstawowej pracy

Polecane monitory 19-20 cali w rozdzielczości HD i HD+ (1280×720 i 1600x900p)

Częstotliwość odświeżania ekranu: 60-75 Hz

Nie opłaca się kupować w rozmiarze 18-20 cali nowych monitorów, gdyż ich ceny zaczynają się od kwoty ok. 300 zł, a w cenie ok 350 zł zaczynają się monitory o rozmiarze 21-22 cale. Nie wierzycie, to zapraszam do zbadania tej kwestii samemu.

Polecane monitory 21-22 cali w rozdzielczości Full HD (FHD) (1920x1080p)

Częstotliwość odświeżania ekranu: 60-75 Hz

rodzaj matrycy: TN, TFT

 1. AOC E2270SWN +/- 350zł
 2. Philips 223V5LSB/00 +/- 350zł
 3. Acer K222HQLBD +/- 350zł
 4. AOC E2270SWN +/- 350zł
 5. LG 22M40A-B +/- 400zł

rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

 1. BenQ GW2270 +/- 400zł
 2. Dell SE2216H +/- 430zł

rodzaj matrycy: IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA

 1. LG 22MP58VQ-P +/- 450zł
 2. Philips 223V7QHAB/00 +/- 450zł
 3. ASUS VZ229HE +/- 500zł

Polecane monitory 23-25 cali w rozdzielczości Full HD (FHD) (1920x1080p)

Częstotliwość odświeżania ekranu: 60-75 Hz

rodzaj matrycy: TN,TFT

 1. Philips 243V5LHSB/00 +/- 450zł
 2. Acer K242HLBD +/- 450zł
 3. AOC E2470SWHE +/- 450zł
 4. BenQ GL2460 +/- 450zł

rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

 1. Iiyama X2474HS-B1 +/- 500zł
 2. BenQ GW2470HL +/- 500zł
 3. ASUS VA249NA +/- 500zł

rodzaj matrycy: IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA

 1. Samsung SF350 +/- 450zł
 2. Philips 237E7QDSB/00 +/- 500zł
 3. AOC I2381FH +/- 550zł
 4. LG 24MP59G-P +/- 550zł

W rozmiarze 23-25 cale najtańsze są monitory na matrycy TN w cenie 450-500 zł, jednak warto dopłacić parę złotych do matryc IPS/PLS w cenie 500-550 zł, gdyż jakość kolorów i kąty widzenia są znacznie na nich lepsze.

Polecane monitory 23-25 cali w rozdzielczości WQHD (2k) (2560x1440p)

Częstotliwość odświeżania ekranu: 60-75 Hz

rodzaj matrycy: TN,TFT

Brak modeli na rynku.

rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

Brak modeli na rynku.

rodzaj matrycy: IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA

 1. Lenovo L24Q-10 +/- 850 zł
 2. Dell P2418D +/- 950zł
 3. BenQ BL2420PT +/- 1000zł
 4. Asus VX24AH +/- 1200zł
 5. AOC Q2577PWQ +/- 1200zł

Polecane monitory 23-25 cali w rozdzielczości UHD (4k) (3840x2160p)

Częstotliwość odświeżania ekranu: 60-75 Hz

Do rozdzielczości 4k potrzebny jest co najmniej monitor o wielkości 30-32″ by zobaczyć realnie lepszą jakość obrazu względem nawet 2k! Bo jak kupicie monitor 27″ 2k i drugi 27″ 4k, to jakość obrazu między nimi dwoma będzie minimalna na korzyść 4k, no więc bez sensu jest branie 4k  w takim rozmiarze! Oczywiście macie prawo mieć inne zdanie w tej kwestii. Dlatego też monitorów 23-25″ 4k nie będzie w tym zestawieniu!

Polecane monitory 27-28 cali w rozdzielczości FULL HD (FHD) (1920x1080p)

Częstotliwość odświeżania ekranu: 60-75 Hz

rodzaj matrycy: TN,TFT

 1. Philips 273V5LHAB/00 +/- 600zł
 2. AOC E2770SH +/- 650zł
 3. BenQ GL2760H +/- 650zł

rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

 1. BenQ GC2870H +/- 700zł
 2. Philips 278E9QJAB/00 +/- 700zł
 3. Acer V276HLCBID +/- 700zł
 4. AOC C2789FH8 +/- 900zł – czeka na premierę
 5. Iiyama X2783HSU-B3 +/- 750zł
 6. BenQ EW277HDR +/- 800zł

rodzaj matrycy: IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA

 1. Philips 273V7QSB/00 +/- 600zł
 2. AOC 27V2Q +/- 700zł
 3. AOC I2781FH +/- 720zł
 4. Samsung SF350 +/- 700zł
 5. AOC I2790VQBT +/- 800zł
 6. BenQ BL2706HT +/- 850zł
 7. Iiyama XUB2790HS-B1 +/- 950zł

Polecane monitory 27-28 cali w rozdzielczości WQHD (2k) (2560x1440p)

Częstotliwość odświeżania ekranu: 60-75 Hz

rodzaj matrycy: TN,TFT

 1. Acer KG271Ubmiippx +/- 950zł
 2. Iiyama B2783QSU-B1 +/- 1050zł
 3. Asus PB277Q +/- 1150zł

rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

Brak modeli na rynku.

rodzaj matrycy: IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA

 1. AOC Q27P1 +/- 950zł
 2. Philips 276E8FJAB/00 +/- 1200zł
 3. Lenovo L27Q-10 +/ – 1200zł
 4. BenQ PD2700Q +/- 1350zł
 5. Iiyama XUB2792QSU-B1 +/- 1400zł
 6. AOC Q2781PQ +/- 1450zł
 7. Acer B277UBMIIPPRZX +/- 1450zł
 8. Asus PB278QR +/- 1400zł
 9. Dell S2719DM +/- 1600zł
 10. Samsung S27H850 +/- 1600zł

W przypadku monitorów 2K o odświeżaniu 60 Hz nie opłaca się kupować za bardzo modeli na matrycy TN, gdyż są one w tej samej cenie lub minimalnie droższe w stosunku do monitorów 2K na matrycach IPS, a jakość obrazu na matrycach MVA, Va czy IPS jest dużo lepsza niż na TN.

Polecane monitory 27-28 cali w rozdzielczości UHD (4k) (3840x2160p)

Częstotliwość odświeżania ekranu: 60-75 Hz

rodzaj matrycy: TN,TFT

 1. AOC U2879VF +/- 1100zł
 2. Samsung U28E590D +/- 1200zł
 3. BenQ EL2870U +/- 1200zł
 4. AOC G2868PQU +/- 1350zł
 5. Philips 288P6LJEB/00 +/- 1500zł
 6. ASUS MG28UQ +/- 1550zł
 7. Iiyama B2875UHSU-B1 +/- 1650zł
 8. Iiyama Gold Phoenix GB2888UHSU-B1 +/- 1600zł
 9. Asus PB287Q +/- 1600zł
 10. Samsung U28H750 +/- 1600zł

rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

 1. Brak monitorów na rynku.

rodzaj matrycy: IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA

 1. Philips 276E8VJSB/00 +/- 1000zł
 2. AOC U2777PQU +/ – 1350zł
 3. Philips 272P7VPTKEB/00 +/- 1450zł
 4. HP ENVY 27S +/- 1850zł
 5. Dell U2718Q +/- 2250zł
 6. BenQ PD2700U +/- 2100zł
 7. HP EliteDisplay S270n +/- 2450zł
 8. ASUS PB27UQ +/- 2600zł

Polecane monitory 29-35 cali w rozdzielczości FULL HD (FHD) (1920x1080p)

Nie będzie w moim zestawieniu tych monitorów, gdyż nie opłaca się ich kupować ze względu na cenę, gdyż w tej samej cenie mamy  monitory o rozdzielczości 2k. Poza tym rozmiar monitora 29-32 w FHD jest za duży ze względu na zbyt małe zagęszczenie pikselu. Nieco inaczej ma się to odnośnie telewizorów, dlatego też nie wolno ich ze sobą porównywać bezpośrednio w tej kwestii!

Polecane monitory 29-35 cali w rozdzielczości WQHD (2k) (2560x1440p)

Częstotliwość odświeżania ekranu: 60-75 Hz

Monitory o rozdzielczości 2k w rozmiarze 31-32 cale na matrycach VA i IPS i o odświeżaniu 60-75 Hz  są w podobnych cenach, co monitory o tych samych parametrach ale w rozmiarze 27-28 cali. Także jeśli macie dość miejsca na biurku, to warto zastanowić się nad rozmiarem 31-32 cale.

rodzaj matrycy: TN,TFT

 1. Brak opłacalnych w zakupie modeli

rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

 1. Philips 328E9FJAB/00 +/- 1100zł
 2. AOC Q3277PQU +/- 1500zł
 3. Philips BDM3270QP/00 +/- 1550zł
 4. Samsung LC32H711QEUX/EN +/- 1600zł
 5. BenQ PD3200Q +/- 1650zł
 6. HP Pavilion Gaming 32″ (3BZ12AA) +/- 1700zł

rodzaj matrycy: IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA

 1. ViewSonic VX3276 +/- 1300zł
 2. LG 32QK500-W +/- 1300zł
 3. Philips 328P6AUBREB/00 +/- 1550zł
 4. Samsung S32D850T +/- 1700zł

Polecane monitory 29-35 cali w rozdzielczości UHD (4k) (3840x2160p)

Częstotliwość odświeżania ekranu: 60-75 Hz

rodzaj matrycy: TN,TFT

Brak na rynku monitorów o powyższych parametrach.

rodzaj matrycy: VA,MVA,AMVA,AMVA3,AMVA+,PVA,S-PVA,AHVA

 1. Samsung UJ590 +/- 1350zł
 2. LG 32UD59-B +/- 1450zł
 3. AOC U3277FWQ +/- 1500zł
 4. Iiyama X3272UHS-B1 +/- 1750zł
 5. BenQ EW3270U +/- 1850zł
 6. LG 32UK550-B +/- 2000zł
 7. Philips 328P6VUBREB/00 +/- 2200zł
 8. Philips Momentum 326M6VJRMB/00 +/- 2300zł

rodzaj matrycy: IPS,AH-IPS,PLS,AD-PLS,S-PLS,IPS-AHVA

 1. BenQ PD3200U +/- 2900zł
 2. Philips BDM3275UP +/- 3500zł – czeka na premierę
 3. LG 32UD89-W +/- 3200zł
 4. Philips 329P9H/00 +/- 3400zł
 5. Acer ProDesigner PE320QK +/- 3550zł

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście − 13 =