Witam serdecznie.

Zapraszam do testu/recenzji karty graficznej Asus Strix GTX 1050Ti. Szczegółowe dane techniczne o tym modelu znajdziecie na tej stronie producenta. Omawiany model jest to wersja standardowa, więc bez dopisku OC. Wersja OC każdej z kart z rodziny GTX 10, pozwala na osiągniecie po OC wyższych taktowań zegarów rdzenia i pamięci w zależności od danej sztuki o 50-100 MHz. Poza tym jest to dokładnie ten sam model karty co bez dopisku OC.

Wygląd zewnętrzny i budowa

Karta zapakowana jest w eleganckie pudełko, które stanowi dobre zabezpieczenie w czasie transportu. W zestawie dostajemy standardowe elementy, takie jak płyta ze sterownikami, czy instrukcja. Asus Strix posiada elegancki backplate pokryty folią zabezpieczająca, który usztywnia konstrukcję GPU oraz nadaje bardzo ładny wygląd. Moim zdaniem modele Strix od Asusa są jednymi z najładniejszych modeli kart na rynku – o ile nie najładniejszymi – oczywiście macie prawo się nie zgadzać, gdyż każdemu co innego się nie podoba. 

Karta posiada rozbudowany układ chłodzenia, dzięki któremu w obciążeniu są uzyskiwane niskie temperatury i bardzo dobra kultura pracy. Wszystkie elementy chłodzenia karty są bardzo dobrze spasowane, a materiały użyte do wykonania chłodzenia GPU są bdb jakości np. wszelkie plastiki. Strix posiada po jednym porcie DisplayPort i HDMI oraz dwa porty DVI.

Metodologia i platforma testowa

– procesor: Intel i7-6700K – OC do 4,7 Ghz przy 1,360V

– pasta termoprzewodząca: Noctua NT-H1

– chłodzenie procesora: NZXT Kraken X61

– płyta główna: MSI Z270 MPower Gaming Titanium

– pamięć RAM: Adata XPG Dazzle DDR4, 2x8GB – OC do 3333MHz CL17

– karta graficzna: Asus GTX 1050Ti Strix

– zasilacz: Corsair RM850X

– dysk SSD: Samsung 960 EVO 500 GB SSD NVME M.2.

– dysk HDD: Seagate Barracuda 3TB

– obudowa: Thermaltake Core P5 Green Edition

Testy wydajności są przeprowadzane przy procesorze podkręconym do 4,7 GHz przy Vcore=1,360 V, by możliwie zminimalizować negatywny wpływ jednostki obliczeniowej na wyniki. Pamięci zaś pracują z wartościami  3333 MHz CL17-17-17-37. Wykorzystany system operacyjny to Win 10 Home 64-bit ze wszystkimi aktualizacjami dostępnymi na dzień 11.02.2018, a wersja sterownika graficznego, to  ForceWare 390.65 WHQL.

Do pomiaru liczby klatek posłużyły programy Fraps 3.5.99 i MSI Afteburner. Wszystkie próby testowe są uruchamiane po minimum 15 minutowej rozgrywce, by wskazać wartości faktycznie realne, a nie szczytowe. Ja testuję karty graficzne przy ustawieniach fabrycznych, jak również po OC do maksymalnych stabilnych zegarów GPU oraz VRAM. Pisząc o ustawieniach fabrycznych, mam na myśli wartości, z jakimi karta opuściła fabrykę i pracuje po wyjęciu jej z pudełka.

Testy wydajności, temperatury, kultura pracy i pobór energii

Na początek wyniki wydajności w benchmarku Unigine Valley 1.0. Testy wykonałem 3 razy pod rząd, żeby sprawdzić powtarzalność pomiarów. Karta jest testowana w rozdzielczości FHD(1920x1080p) na ustawieniach maksymalnych, ale bez włączonej synchronizacji, by nie ograniczać ilości klatek.

Nie sugerujcie się najniższym FPSem w tym benchmarku, gdyż ten program posiada bug i za każdym razem w tym samym momencie jest mikro zacięcie podczas testu karty i znaczny spadek wartości FPS – stąd tak niska minimalna ilość klatek.

ustawienia bazowe karty:

rdzeń: 1710 MHzpamięci: 3504 MHzpower limit: 100%temperatura: 60-61 C, poziom głośności: 35-36 dBi

ustawienia po OC karty:

rdzeń: 1898 MHz, pamięci: 4004 MHz, power limit: 200%, temperatura: 61-62 C, poziom głośności: 36 dBi

Po wykonaniu OC wydajność wzrosła o ok 5%, kultura pracy pogorszyła się zaledwie o ok 1 dBi, a temperatura wzrosła zaledwie o 1-2 C. Pamiętacie proszę, że to iż ja mam pod obciążeniem na tej karcie tak niskie temperatury, to głównie zasługa posiadania półotwartej obudowy Core P5. W zależności od tego jaką posiadacie obudowę, to osiągane temp będą nieco inne.

Co do wydajności GTX 1050Ti, to karta zapewnia FPS na poziomie 40-70 klatek w rozdzielczości FHD na detalach ultra/wysokich z wyłączoną synchronizacją pionową  w benchmarku Unigine Valley. Natomiast w grach jest podobnie, czego przykładem jest gra Śródziemie Cień Wojny. Oczywiście w zależności od danej gry i jej optymalizacji przez producenta, ilość klatek będzie różna, nie mniej na detalach wysokich w FHD karta ta zapewnia płynne granie na poziomie 50-60 FPS. 

Przed OC: średni FPS: 40,1  max FPS: 75,1  Score: 1676

Po OC: średni FPS: 44  max FPS: 82,7 Score: 1840

Podsumowanie

W skali 1-10 kartę oceniam na 9.

ZALETY:

– bardzo ładny wygląd zewnętrzny karty

– porządna jakość wykonania GPU zwłaszcza jej układu chłodzenia

– wysoka jakość użytych materiałów – cewki nie piszczą, a plastiki są wysokiej jakości

– świetna kultura pracy oraz niski pobór prądu

– niskie temperatury pracy

– dobra wydajność w rozdzielczości FHD

WADY:

– wiadomo, że wydajność mogła by być lepsza

– dla niektórych brak podświetlanego na backplacie logo ROG Asusa.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

pięć × cztery =