Witam serdecznie.

Zapraszam do testu i recenzji monitora AOC I2481FXH. Na początek dziękuję firmie AOC za podesłanie mi tego monitora na testy. 

Test tego modelu monitora dostępny jest także w formie filmu na moim kanale na platformie youtube.

Dane techniczne, jakość wykonania oraz wygląd

Szczegółowe dane techniczne o tym monitorze znajdziecie na tej oto oficjalnej stronie producenta.

Monitor jest zapakowany w duży  i elegancki karton zabezpieczony styropianem. W zestawie z monitorem dostajemy kable HDMI, VGA, zasilacz, płytę z dodatkowym oprogramowaniem (nie potrzeba niczego z tej płyty instalować, jeśli nie chcecie, bo monitor działa poprawnie bez tych programów z płyty) oraz dokumenty jak karta gwarancyjna i instrukcja obsługi.

Najważniejszą rzeczą, która wyróżnia AOC I2481FXH po wyjęciu z pudełka jest jego świetna smukłość – panel IPS okalają ultra wąskie ramki o szerokości zaledwie 3 milimetrów, a grubość monitora w najwęższym jego miejscu nie przekracza ok 7,5 mm! Z kolei część, gdzie mieści się cała elektronika i panel ze złączami rozszerza się do zaledwie ok 4 cm. 

FXH wykonany jest z bardzo dobrej jakości plastiku, z kolei jego nóżka/podstawka na której stoi wykonana jest z metalu. Co ciekawe jest ona wygięta w niecodziennym i efektownym zarazem kształcie, a na jej spodzie są gumowe podkładki, dzięki którym monitor trzyma się mocno powierzchni na której go postawimy. Moim zdaniem  AOC I2481FXH to jeden z najładniejszych modeli na rynku jakie dotychczas wyprodukowano.

Natomiast zestaw złącz nie jest zbyt bogaty, bo znajdziemy tu tylko dwa wejścia HDMI, złącze D-SUB (przydało by się takie drugie) i wyjście audio. Dla niektórych z Was minusem może być brak głośników stereofonicznych. Producent mógł też postarać się o dodanie złącza Display Port — w wersji mini lub standardowej – nigdy nie wiadomo jakie złącze może być nam potrzebne, dlatego lepiej mieć ich odpowiednio wiele.

Zastosowany zawias pozwalający na odchylenie ekranu w skali -3° do 20° jest mocny, ale niezbyt płynnie działa. Są momenty, kiedy stawia słabszy opór, ale mimo to utrzymuje ekran w pożądanej pozycji. Niestety ma możliwości regulowania wysokości ekranu oraz jego obracania wedle naszego uznania (opcja pivot), ale z racji iż sama matryca jest nie duża, nie powoduje to problemów w codziennej pracy.

Menu ekranu monitora

Do obsługi menu monitora otrzymujemy standardowy zestaw guzików umieszczonych pod spodem ekranu z lewej strony. Oprócz przycisku zasilania monitor otrzymał także diodę informującą o stanie pracy – świeci na biało, kiedy monitor jest włączony. Guziki są odpowiednio duże, posiadają gumowe główki, jednak są dość głośne w tzw. klikaniu. Jednak ekranu monitora nie ustawiamy codziennie, tylko robimy to zaraz po kupnie i potem mamy spokój praktycznie przez cały czas.

Menu sterujące dzieli się na kilka podstawowych kategorii:

Luminacja: tu ustawimy wszelkie parametry dotyczące zmiany jasności ekranu, mocy kontrastu, gamma, uaktywnić funkcję Dynamic Contrast RATION (DCR) oraz zmienimy ustawienia overdrive (słaby, średni, silny).

Ustawienia kolorów: tu możemy zmienić temperaturę barwową, uaktywnić funkcję Dynamic Colour Boost (poprawia jakość kolorów) oraz zmienić wartość dla każdego z kanałów (czerwonego, zielonego i niebieskiego).

Wzmocnienie obrazu: uaktywnimy wydzielony obszar monitora, który będzie sterowany osobnymi ustawieniami jasności i kontrastu. Możemy zmieniać rozmiar ramki, tak aby w ostateczności zajmowała ona lewą część obszaru roboczego, lub całą. Taka funkcja może się przydać osobom potrzebującym pracować na różnych ustawieniach parametrów obrazu.

Ustawienia OSD: zmienimy język, czas wyświetlania menu, pozycję menu w pionie i poziomie czy przeźroczystość.

Ekstra: menu dodatków, gdzie ustawimy automatyczną lub manualną selekcję źródła obrazu, czas automatycznego wyłączenia zasilania, współczynnik obrazu i uaktywnimy DDC/IC. Tu także znajdziemy opcję resetowania do ustawień fabrycznych oraz wyświetlimy stan pracy (aktualną rozdzielczość i częstotliwość odświeżania w pionie i poziomie).

Dodatkowo znajdziemy funkcję Clear Vision poprawiającą ogólną jakość obrazu – wystarczy wcisnąć strzałkę w lewo, gdy menu systemowe monitora nie jest aktywowane. 

Ekran monitora

Przy przekątnej 24″ zastosowana rozdzielczość Full HD przekłada się na bardzo dobry stosunek zagęszczenia pikseli, a pojedyncze piksele nie są widoczne. Ekran nie męczy oczu, a ponieważ jest to panel AH-IPS, mamy także bardzo dobrej jakości obraz – zarówno pod kątem odwzorowania kolorów, jak i szerokości kątów widzenia (178° w poziomie i pionie).

Częstotliwość odświeżania na poziomie 60 Hz, czas reakcji równy 4 ms i funkcja eliminująca smużenia sprawia, że sprzęt sprawdzi się dobrze zarówno w pracy biurowej oraz jako ekran do rozrywki np. granie w gry, oglądanie filmów itp. Oczywiście bardziej wymagający gracze wybiorą ekran o odświeżaniu 144Hz, który sprawia, że obraz jest bardziej płynny zwłaszcza w szybkich grach FPS/akcji.

Podsumowanie

W skali 1-10 monitor oceniam na 8.

AOC I2481FXH to zdecydowanie jedna z najbardziej efektownych wizualnie propozycji o dobrych parametrach jakości obrazu i wykonania. Wąskie ramki oraz oszczędna w elementach obudowa przekładają się na bardzo atrakcyjny design, jednak w ocenie końcowej trzeba ująć całokształt, a tutaj brakuje przede wszystkim bogatszego wyposażenia, czy opcji regulacji pivot.

Zalety:

  • matowa matryca IPS, która charakteryzuje się bardzo dobrą jakością odwzorowania kolorów jak i szerokimi kątami widzenia
  • bardzo cienkie ramki sprawiają, że budowa konfiguracji wielo-monitorowych z tego modelu monitora, to bardzo dobry pomysł – w sprzedaży dostępny jest także ten sam model  ale o rozmiarze 27″
  • świetny design, który bardzo pozytywnie wyróżnia się na tle konkurencji
  • niewielka waga
  • mały pobór prądu
  • opcja redukcji migotania obrazu, która realnie działa dzięki czemu nasze oczy wolniej się męczą

Wady:

  • brak możliwości regulacji ustawienia monitora  w dowolnym położeniu – opcja pivot
  • nieco uboga ilość wyjść obrazu – co dla niektórych klientów może być problemem
  • brak wbudowanych głośników – to minus też tylko dla niektórych
  • szkoda, że odświeżanie ekranu nie wynosi 75 Hz, gdyż daje to zauważalnie lepszą płynność np.  w grach – ale w cenie ok 600zł nie można mieć w sumie wszystkiego

0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

14 − 10 =