Witam serdecznie.

Zapraszam do poradnika na temat kopania kryptowalut. Dowiecie się wszystkiego co ważne w tym temacie. Zapraszam

Podstawowe pojęcia

Na początek musicie wiedzieć, czym tak naprawdę są kryptowaluty, jak działają, na czym polega ich fenomen oraz jakie posiadają wady i zalety. Tych informacji dowiecie się np. z poniższych filmów z serwisu youtube, gdzie w prosty sposób zostało to przedstawione i omówione. Także zapraszam do oglądania.

Od siebie dodam, że trudność wydobycia danej kryptowaluty wraz z biegiem czasu i z coraz większą ilością osób ją wydobywających, się zwiększa, a co za tym idzie mniej jej wykopiecie przy tej samej mocy obliczeniowej karty graficznej. np. teraz za 24h pracy GTX 1070 wykopiecie 0,060 ZEC (Zcasha), a za 2-3 miesiące może to być już tylko 0,050 ZEC itp. Dlatego miejcie to na uwadze. Jedak gdy jakaś krypto się skończy, czy też przestanie się ją opłacać kopać, to pewnie pojawi się inna lub inne.

Poza tym kryptowaluty stanowią zagrożenie i konkurencję dla banków i pieniądza tradycyjnego. W skrócie dlatego, że  pod praktycznie każdym względem od nich lepsze i uczciwsze. Dlatego też, banki w porozumieniu z politykami mogą za jakiś czas uznać kryptowaluty np za nielegalne bo coś tam…coś sobie wymyślą wedle uznania i to wprowadzą – przecież  chyba wiecie, że nie liczą się ze zdaniem obywateli w jakiejkolwiek sprawie, a powinni ! I wówczas będzie problem z wydobywaniem kryptowalut i z ich handlem na giełdzie. Myślę jednak, że mądry Polak i tak to jakoś obejdzie i nie da za wygraną opresyjnej władzy polityków i bankierów nazywanych słusznie te banksterami, bo bronią szaremu Kowalskiemu legalnego dorobienia sobie kasy. Więcej informacji o tej i innej kwestiach dowiecie się z poniższych filmów. Zapraszam

Gdzie bezpiecznie trzymać kryptowaluty ?

Aby kryptowaluty były bezpieczne na przykład przed kradzieżą, należy zakupić specjalny szyfrowany pendrive np. Ledger Nano S. Poniżej podaję Wam film gdzie jest pokazane jak z niego korzystać. Zapytacie pewnie po co taki pendrive?

Ano po to, że wpłacając pieniądze na daną giełdę – polską, czy zagraniczną – nasze pieniądze są przetrzymywanie u właściciela danej giełdy na jego kontach i nie mamy żadnej gwarancji, że ktoś nie włamie się na nasze konto i nie wypłaci pieniędzy, albo że dana giełda nagle nie zniknie z całą kasą – co już się zdarzało. W tym celu został stworzony szyfrowany pendrive, dzięki któremu dostęp do naszych kryptowalut mamy tylko i wyłącznie MY i nikt inny!

Pamiętajcie, by Ledger Nano kupować tylko u zaufanych sprzedawców (najlepiej tylko od oficjalnego sprzedawcy, czyli od producenta), gdyż pojawiają się oszuści żerujący na naiwności i niewiedzy ludzkiej np. do Ledgera dodają ciąg słów w formie zdrapki, co jest oszustwem, gdyż to Ledger sam generuje losowo ciąg słów podczas zakładania na nim nowego konta. Dlatego nie kupujcie Ledgera, gdy widzicie, że sprzedawca dodaje w formie zdrapki hasło do niego – niby bezpieczne itp. Ponadto nie zalecam kupowania używanego Leghera, gdyż może on zawierać odpowiednio zmodyfikowane oprogramowanie, które ma wygenerować odpowiednie hasło, za pomocą którego dana osoba się na nie zaloguje i ukradnie nasze kryptowaluty! Takie osoby należy od razu zgłaszać na policję i/lub na allegro jeśli tam kupujecie!

Jeśli macie wątpliwości dlaczego Ledger jest tak bezpieczny, to podaję screena z ciekawej rozmowy na ten temat:

Zarabianie na giełdzie

Polecam stronę https://coinmarketcap.com/ na której znajdują się aktualne wykresy kursów wszystkich kryptowalut jakie powstały. Znajdziecie na niej m.in. gdzie kupić daną kryptowalutę, ile sztuk jest jej w obiegu, dzienny wolumen itp.

Jeśli interesuje Was zarabianie na kryptowalutach na giełdzie, to polecam regularne oglądanie poniższych kanałów youtube:

  1. Phil Konieczny
  2. Krypto Raport
  3. Crypto Masters

Podatki od kryptowalut w Polsce

Obecnie zarabianie na krypto w naszym kraju jest legalne zgodnie z prawem zarówno w formie wydobywania ich za pomocą kart graficznych, czy też zarabiając na graniu na giełdach. Niestety od zysku należy zapłacić podatek do Urzędu Skarbowego. Do zysku 85,5 tys zł w przeciągu danego roku kalendarzowego (od 1 stycznia do 31. grudnia) wynosi on 18%, natomiast powyżej tej kwoty jest 32%. Więc jeśli zarabiacie lub macie zamiar zarabiać duże kwoty, to opłaca się założyć działalność gospodarczą, dzięki czemu bez względu na wysokość zysku podatek jest liniowy i wyniesie 19%.

Dzięki prowadzeniu działalności można legalnie wliczyć w koszty rachunki za prąd, koszty zakupu sprzętu itp. – oczywiście wszystko to musimy być wstanie udokumentować do wglądu dla Skarbówy. Natomiast w przypadku zarabiania mniejszych kwot na krypto nie trzeba zakładać działalności – pytałem radcy podatkowego o tą kwestię w Częstochowie – jednak wtedy nie odliczymy raczej rachunków za prąd i koszty zakupu sprzętu od zysku.

np. w 2017 roku z kopania kryptowalut zarobiliśmy brutto: 10 000 zł. Prąd kosztował 2 000 zł, komputer do kopania np.  5 000 zł. Podatek 18% zapłacimy od kwoty 10 000 zł, a nie od 3 000 zł realnego zysku po odliczeniu prądu i kosztów zakupu sprzętu, a więc kwota do zapłaty Skarbówce będzie jak widzicie wyższa.

Można złożyć wniosek o indywidualną interpretację do danego US gdzie należycie, by indywidualnie rozpatrzył Wasz przypadek. Wtedy taka interpretacja będzie stanowiła podstawę prawną zgodnie z którą się rozliczycie, jednak raczej bez działalności nie uda się nic wrzucić w koszty. Gdy zarabiamy niewielkie kwoty na kryptowlautach, to zakładać działalność się po prostu nie opłaca. Wniosek o interpretację jest raczej wszędzie płatny z tego co wiem i wynosi ok 100zł w zależności od Urzędu.

Jeśli chcecie więcej informacji o kwestiach podatkowych związanych z kryptowalutami, to zapraszam do oglądania poniższych filmów:

https://www.youtube.com/results?search_query=Podatki+od+kryptowalut+

Wpływ używania kart graficznych do kopania, a gwarancja producentów

Tą kwestię wyjaśnieniem już we wcześniejszym artykule na portalu video-testy.pl, więc tam Was odsyłam do artykułu na ten temat.

Zarabianie na kopaniu/wydobywaniu kryptowalut

W końcu kwestia, która najbardziej Was interesuje, a więc co zrobić, by zarabiać kasę na kopaniu np. za pomocą karty graficznej.

Na początek musicie posiadać konto na jakiejś giełdzie kryptowalut np. na polskiej BitBay. Jeśli chcecie mieć wszystko po polsku, to proponuję wchodzić na poniższe strony w przeglądarce Chrome z włączona opcją tłumaczenia na język polski. Gdy już macie konto, to wtedy wchodzicie na stronę: https://nanopool.org/ i widzicie przed sobą kilka kryptowalut jakie można wydobywać. W zależności od tego jaką posiadacie kartę/karty graficzne, to taką wybieracie krypto do kopania. Ja z racji posiadania kart NVIDII kopię aktualnie ZCASH i na jej przykładzie pokażę Wam co i jak ustawić w programie, który zwie się Miner ZCash.

Na stronie: https://whattomine.com/coins możecie sprawdzić jaką krypto w danym momencie opłaca się najbardziej kopać.

A więc jeśli chcemy kopać Zcash, to klikamy LPM na QUICK START i widzimy Miner do pobrania dla kart AMD. Natomiast gdy mamy karty NVIDII, to klikamy LPM OVERVIEW – na górnym pasku na stronie wybieramy zakładkę HELP – znajdujemy plik o nazwie Download EWBF(CUDA) i pobieramy. 

Gdy Miner został pobrany, to wypakowujemy jego pliki i w nie wchodzimy. W zależności jaki posiadamy program antywirusowy, to może on blokować pobranie Minera oraz jego wypakowanie, czy działanie, więc należy dodać ten program do listy wyjątków, by nie był blokowany. U mnie w Malwarebytes Anti Malware pomimo dodania Minera do listy programów jakie mają nie być blokowane, to Malwarebytes nadal blokuje jego działanie, więc musiałem wyłączyć całkowicie tego antywirusa. Z kolei AVAST nie robi takiego problemu po dodaniu MINERA do listy wyjątków.

Po wypakowaniu plików klikamy PPM (prawy przycisk myszy) na ikonkę START – wybieramy EDYTUJ i musimy w tym miejscu podać nasz adres mail, nazwę naszego sprzętu (dowolną) oraz numer konta do wpłat w tym przypadku ZCash z giełdy np. www.abucoins.pl. Na podany adres mail będziemy dostawali informacje np. gdy nasz Miner z jakiegoś powodu przestanie wydobywać kryptowalutę np. brak prądu, brak internetu itp. Poniżej na fotce widzicie jak wygląda Miner po prawidłowym wpisaniu niezbędnych danych.

Na poniższej stronie można w dowolnym momencie śledzić statystyki kopania: https://zec.nanopool.org/account/ Wystarczy, że w pole wyszukaj wpiszecie swój numer konta do wpłat Zcash jaki podaliście do Minera i dzięki temu macie podgląd do wszelkich statystyk. Poza tym jak klikniecie w pole Settings na tej stronie, to możecie ustawić przy jakiej wartości ma być wypłacana zarobiona kasa w postaci kryptowaluty Zcash. Minimalna kwota, to 0,01 ZEC, a więc np. kopiąc 24h GTX 1070 wypłatę macie raz na dobę.

Kopanie za pomocą Minerów Nanopool jest dużo lepsze niż kopanie za pomocą NiceHasha, gdzie wypłata była realizowana raz na 2 tygodnie lub raz na miesiąc w zależności od mocy obliczeniowej posiadanych kart graficznych. Było to bardzo niedobre posunięcie ze strony firmy, gdyż do momentu wypłaty cała zarobiona kwota leżała u nich na koncie i czekała. Niestety 6 grudnia 2017 ich program/strona/miner został zhakowany i wszystkie pieniądze w postaci Bitcoinów (BTC) zostały wykradzione! Straty były by dużo niższe, gdyby wypłaty zarobionych kwot realizowano częściej niż raz na miesiąc. Poza tym pobierali duże prowizje od zarobionej kwoty przy wypłacie, a Nanopool pobiera je zdecydowanie mniejsze, za co leci wielki PLUS.

Poniżej podaję screeny zrealizowanych moich wypłat. Podgląd do tych statystyk macie na dole strony w zakładce Payments.

Zdalny dostęp do naszej koparki krypto

Za pomocą programu TeamViewer możemy ustawić podgląd na pulpit naszego komputera np. na smartfonie, dzięki czemu gdy Miner z jakiegoś powodu przestanie kopać, nasz komputer się zresetuje itp, to będziemy mogli zdalnie Minera uruchomić. Jednak, aby to było możliwe, należy ustawić Viewera tak, by uruchamiał się on wraz z windowsem. Dodatkowo należy włączyć pewną opcję w BIOSIE/UEFII, która na każdej płycie zwie się inaczej, by komputer po powrocie napięcia do sieci automatycznie się włączał bez konieczności klikania POWER na obudowie. W przeciwnym wypadku gdy np. braknie prądu, a my będziemy poza domem, to nie uruchomimy Minera, gdyż będzie wymagane kliknięcie POWERA.

Na wszystkich płytach MSI powinna ta opcja znajdować się w następującym miejscu: w UEFI wchodzimy w Settings-Advanced Power Management Setup – wybieramy Restore after AC Power Loss – zmieniamy power off na POWER ON i gotowe.

Na komputerze w programie TeamViewer musimy ustawić w ustawieniach ręcznie hasło, gdyż  w przeciwnym razie za każdym razem będzie ono inne i będziemy musieli je podać z pulpitu komputera – a jak mamy to zrobić, gdy jesteśmy poza domem i nie mamy dostępu do pulpitu PC?

Z kolei ID jest zawsze takie samo i należy je zapisać w aplikacji TeamViewer w smartfonie. Aby ustawić hasło na takie, by za każdym razem było ono takie samo, to należy uruchomić aplikacje TeamViewer na komputerze – wchodzimy w DODATKI – OPCJE – BEZPIECZEŃSTWO – no i ustalamy sobie hasło jakie nam pasuje. Dzięki temu będąc poza domem będziemy mieli zdalny dostęp do pulpitu naszego komputera. 

Jaki sprzęt do wydobywania kryptowalut ?

W przypadku kopania krypto najważniejsza jest karta graficzna, gdyż to ona rozwiązuje skomplikowane obliczenia i zamienia je na kryptowalutę, a ją wymieniamy z kolei na inne waluty. Jeśli posiadamy komputer stacjonarny, który użytkujemy np. do pracy, gier itp, to wystarczy do tego dołożyć mocną GPU lub kilka GPU oraz zasilacz, który dostarczy odpowiednią ilość prądu zwłaszcza do kart graficznych.

Wydobywać krypto opłaca się tylko za pomocą komputerów stacjonarnych lub też za pomocą bardzo mocnych gamingowych laptopów z bardzo dobrze wykonanym chłodzeniem. Natomiast gdy nie posiadacie odpowiedniego sprzętu i nie wiecie jaki ma być, to podam Wam najtańsze, lecz dobrej jakości podzespoły potrzebne do złożenia PC w celu kopania kryptowalut.

Intel Pentium G4400                                                               +/- 200 zł 
MSI B250M PRO-VH                                                               +/- 260 zł 
GoodRam PLAY DDR4 4GB, 2133MHz, CL15                      +/- 200 zł 
GOODRAM 120GB 2,5” SATA SSD CX300                            +/- 210 zł 

Pozostaje kwestia doboru obudowy, systemu operacyjnego oraz zasilacza. To, jaka obudowa i jaki zasilacz ma być, jest zależne od ilości i rodzaju kart graficznych jakie chcemy zakupić. W przypadku doboru odpowiedniego zasilacza polecam poczytać ten poradnik. Z kolei odnośnie doboru obudowy, to wpiszcie w wyszukiwarkę Allegro nazwę: OBUDOWA do koparki kryptowalut. W kwestii systemu operacyjnego, to albo Linux albo windows.


1 komentarz

Patryk Lasak · 03/02/2018 o 12:44

I agree. You need to search for information on the web yourself

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

11 − 3 =