Witam serdecznie.

Zapraszam do testu/recenzji karty graficznej Asus Strix GTX 1080Ti. Jeśli jesteście ciekawy testu/recenzji modeli Aorus GTX 1080Ti, to zapraszam na tą stronę. Szczegółowe dane techniczne o tym modelu znajdziecie na tej stronie producenta. Omawiany model jest to wersja standardowa, więc bez dopisku OC.

Wygląd zewnętrzny i budowa

Karta zapakowana jest w eleganckie pudełko, które stanowi dobre zabezpieczenie w czasie transportu. W zestawie dostajemy standardowe elementy, takie jak m.in. płyta ze sterownikami, instrukcja obsługi oraz zaślepki na porty GPU. 

Asus Strix posiada elegancki backplate pokryty folią zabezpieczająca, który usztywnia konstrukcję GPU oraz nadaje bardzo ładny wygląd. Moim zdaniem modele Strix od Asusa są jednymi z najładniejszych modeli kart na rynku – o ile nie najładniejszymi, ale to kwestia gustu, więc nie każdy się zgodzi. Przede wszystkim dlatego, że na bakplacie mamy podświetlane logo firmy ledami RGB, których kolor możemy zmieniać za pomocą aplikacji z poziomu windowsa. 

Karta posiada mocno rozbudowany układ chłodzenia, dzięki któremu w obciążeniu są uzyskiwane niskie temperatury i bardzo dobra kultura pracy. Poza tym, wszystkie elementy chłodzenia karty są bardzo dobrze spasowane. Nie ma żadnych luzów jak miało to miejsce w moim modelu Aorus GTX 1080Ti. Strix posiada po dwa porty DisplayPort i HDMI i jeden port DVI.

Metodologia i platforma testowa

– procesor: Intel i7-6700K – OC do 4,7 Ghz przy 1,360V

– pasta termoprzewodząca: Noctua NT-H1

– chłodzenie procesora: NZXT Kraken X61

– płyta główna: MSI Z270 MPower Gaming Titanium

– pamięć RAM: Adata XPG Dazzle DDR4, 2x8GB – OC do 3333MHz CL17

– karta graficzna: Asus GTX 1080Ti Strix

– zasilacz: Corsair RM850X

– dysk SSD: Samsung 960 EVO 500 GB SSD NVME M.2.

– dysk HDD: Seagate Barracuda 3TB

– obudowa: Thermaltake Core P5 Green Edition

Testy wydajności są przeprowadzane przy procesorze podkręconym do 4,7 GHz przy Vcore=1,360 V, by możliwie zminimalizować negatywny wpływ jednostki obliczeniowej na wyniki. Pamięci zaś pracują z wartościami  3333 MHz CL17-17-17-37. Wykorzystany system operacyjny to Win 10 Home 64-bit ze wszystkimi aktualizacjami dostępnymi na dzień 28.12.2017, a wersja sterownika graficznego, to  ForceWare 388.59 WHQL.

Do pomiaru liczby klatek posłużyły programy Fraps 3.5.99 i MSI Afteburner. Wszystkie próby testowe są uruchamiane po kilkunastominutowej rozgrywce, by wskazać wartości faktyczne, a nie szczytowe. Ja testuję karty graficzne przy ustawieniach fabrycznych, jak również po OC do maksymalnych stabilnych zegarów GPU oraz VRAM. Pisząc o ustawieniach fabrycznych, mam na myśli wartości, z jakimi karta opuściła fabrykę i pracuje po wyjęciu jej z pudełka.

Testy wydajności, temperatury, kultura pracy i pobór energii

Na początek wyniki wydajności w benchmarku Unigine Valley 1.0. Testy wykonałem 3 razy pod rząd żeby sprawdzić powtarzalność pomiarów. Karta jest testowana w rozdzielczości QHD(2560x1440p) na ustawieniach maksymalnych, ale bez włączonej synchronizacji, by nie ograniczać ilości klatek.

Nie sugerujcie się najniższym FPSem w tym benchmarku, gdyż ten program posiada bug i za każdym razem w tym samym momencie jest mikro zacięcie podczas testu karty i znaczny spadek wartości FPS – stąd tak niska minimalna ilość klatek.

ustawienia bazowe karty:

rdzeń: 1774 MHzpamięci: 5500 MHzpower limit: 100%temperatura pracy: 62-64 C, poziom głośności: 38 dBi

ustawienia po OC karty:

rdzeń: 1936 MHzpamięci: 6300 MHzpower limit: 120%temperatura pracy: 65-67 C, poziom głośności: 39 dBi

Po wykonaniu OC wydajność wzrosła o ok 5%, kultura pracy pogorszyła się zaledwie o 1 dBi, a temperatura wzrosła o 3 C. Pamiętacie proszę, że to iż ja mam pod obciążeniem na tej karcie tak niskie temperatury, to głównie zasługa posiadania półotwartej obudowy Core P5. W zależności od tego jaką posiadacie obudowę, to osiągane temp będą nieco inne.

Co do wydajności GTX 1080Ti, to karta zapewnia FPS na poziomie 80-150 klatek w rozdzielczości 2k na detalach ultra/wysokich z wyłączoną synchronizacją pionową i bez wygładzania krawędzi, gdyż w tej rozdziałce jest ona zbędna i nic realnie nie daje. Z kolei w 4k karta ta zapewnia FPS na poziomie 50-80 klatek na tych samych ustawieniach graficznych co w 2k.

Przed OC: średni FPS: 77,6  max FPS: 155  Score: 3252

Po OC: średni FPS: 103,5  max FPS: 211 Score: 4338

Podsumowanie

W skali 1-10 kartę oceniam na 10.

ZALETY:

– bardzo ładny wygląd zewnętrzny karty – na duży plus podświetlane Ledami RGB logo Asus ROG na bakplacie, którego kolor można zmienić z poziomu widnowsa

– porządna jakość wykonania GPU zwłaszcza jej układu chłodzenia

– wydajne i ciche chłodzenie pod obciążeniem jak i w spoczynku

– wysoka jakość użytych materiałów – cewki nie piszczą, a użyte plastiki są wysokiej jakości

– bardzo niskie temperatury pod obciążeniem

– bardzo dobra wydajność 

WADY:

– dla niektórych cena


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

dwa × jeden =